Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan: Rozšírenie NATO o Fínsko a Švédsko by bola chyba

Erdogan: Rozšírenie NATO o Fínsko a Švédsko by bola chyba

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

“Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Fínsko a Švédsko by bola chyba“, vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Nemáme na to pozitívny názor,“ uviedol Erdogan v reakcii na správy, že Fínsko a Švédsko zvažujú vstup do NATO.

Tieto štáty totiž podľa Erdogana slúžia ako útočiská pre členov Revolučného frontu ľudového oslobodenia či Strany kurdských pracujúcich, ktoré sú v Turecku zakázané. „Škandinávske krajiny sú ako penzióny pre teroristické organizácie,“ povedal Erdogan novinárom v Istanbule.

Turecký prezident ďalej poznamenal, že predchádzajúci lídri jeho krajiny pochybili, keď v roku 1952 súhlasili so vstupom Grécka do NATO. „My, ako Turecko, nechceme v tejto otázke urobiť ďalší takýto omyl,” zdôraznil.

Fínsky prezident Sauli Niinistö a tamojšia premiérka Sanna Marinová v spoločnom vyhlásení  oficiálne oznámili, že podporujú vstup svojej krajiny do NATO. Úsilie Fínska stať sa členskou krajinou NATO podporili viaceré krajiny vrátane Francúzska, Nemecka či Slovenska, ako aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Rozšírenie vojenského paktu však musia jednomyseľne schváliť všetky členské krajiny, medzi ktoré patrí aj Turecko. Fínsko a susedné Švédsko, ktoré taktiež zvažuje vstup do aliancie, si totiž zachovávali neutralitu aj počas studenej vojny, aby neprovokovali Sovietsky zväz. Švédsko má svoje rozhodnutie o prípadnom vstupe do NATO oznámiť v najbližších dňoch.

Turecko, ktoré je členskou krajinou NATO, má v Čiernom mori námornú hranicu s Ukrajinou a Ruskom, pričom si udržiava dobré vzťahy s oboma krajinami. Ankara sa preto usiluje fungovať ako mediátor pri riešení ozbrojeného konfliktu medzi Kyjevom a Moskvou.