Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan s Putinom budú rokovať o zastavení konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Erdogan s Putinom budú rokovať o zastavení konfliktu medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Prezidenti Turecka a Ruska, Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin, budú v uzbeckom Samarkande rokovať o zastavení bojov medzi Arménskom a Azerbajdžanom. Pohraničné boje medzi bývalými sovietskymi republikami zintenzívnili mierové úsilie ich zahraničných partnerov.

„O tejto otázke budeme rokovať s Putinom. Pretože úloha, ktorú zohrali Rusko a Turecko pri skončení vojny v roku 2020, a následná spoločná práca sú evidentné,“ povedal turecký predstaviteľ, ktorého meno spravodajské agentúry nezverejnili.

„Turecko začalo kontakty na prekonanie problému medzi oboma krajinami. Ten sa musí ukončiť skôr, ako sa ešte viac prehĺbi,“ dodal. Stretnutie Erdogana s Putinom sa uskutoční popri samite Šanghajskej organizácie spolupráce.

Rusko je hlavnou mocnosťou na Kaukaze a v azerbajdžansko-arménskej konfliktnej zóne má mierové jednotky. Turecko, členská krajina NATO, podporuje Azerbajdžan. „Turecko bude naďalej stáť pri Azerbajdžane v každom zmysle,“ zdôraznil činiteľ.

Šesťtýždňová vojna z jesene 2020 je nazývaná aj ako druhá vojna o Náhorný Karabach. Počas nej zahynulo viac ako 6500 ľudí a boje ukončilo až Ruskom sprostredkované prímerie. Arménsko súhlasilo s odstúpením časti územia, ktoré kontrolovalo niekoľko desaťročí, v prospech Azerbajdžanu.