Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan: Šanca na mier v Gaze je nateraz stratená pre prístup Izraela

Erdogan: Šanca na mier v Gaze je nateraz stratená pre prístup Izraela

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Šanca na mierové riešenie v Pásme Gazy po humanitárnom prímerí je nateraz stratená z dôvodu nekompromisného prístupu Izraela. Uviedol to turecký prezident prezident Recep Tayyip Erdogan.

„Vždy sme zdôrazňovali, že sme skôr za trvalé prímerie ako za humanitárnu prestávku. Bola tu príležitosť na mier, no bohužiaľ sme túto príležitosť nateraz stratili pre nekompromisný prístup Izraela,“ citovali Erdogana turecké médiá.

Platnosť prímeria v Pásme Gazy vypršala po tom, čo sprostredkovatelia nedokázali vyjednať ďalšie predĺženie pokoja zbraní medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Dohoda o prímerí sprostredkovaná Katarom bola v platnosti týždeň, Izrael a Hamas sa z jej kolapsu obviňujú.

Turecký prezident cestou zo Spojených arabských emirátov novinárom tiež povedal, že nestráca nádej na trvalý mier v Gaze. Hamas podľa jeho slov nemožno vylúčiť z možného riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. „Musíme sa zamerať na dvojštátne riešenie… Vylúčenie Hamasu alebo jeho zničenie nie je realistický scenár,“ povedal novinárom Erdogan.