Úvod Z DOMOVA Demokrati si za šéfa zvolili Naďa, Heger je podpredsedom

Demokrati si za šéfa zvolili Naďa, Heger je podpredsedom

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Demokrati sa stal Jaroslav Naď. Delegáti strany ho zvolili na republikovom sneme v Prešove. Podporu mu hlasovaním vyjadrilo 109 z prítomných 120.

Naď na poste strieda Eduarda Hegera. Snem strany zároveň deklaroval odhodlanie pokračovať v politickej činnosti s cieľom dosiahnuť úspech v prezidentských, komunálnych a parlamentných voľbách aj eurovoľbách.

„Dnes už mnohí ľudia hovoria, že ich mrzí, že sme sa nedostali do parlamentu, že tam chýbame a ja verím, že naša práca bude smerovať k tomu, že sa staneme relevantnými nielen z hľadiska preferencií, ale aj výsledkov, ktoré nás predurčia na iné úlohy v budúcnosti,“ vyhlásil po svojom zvolení nový líder.

Za svoje priority označil napríklad zvyšovanie počtu členov strany. „Po skončení sa parlamentných volieb sme prijali približne 250 nových členov, ďalší o členstvo žiadajú a ďalších budeme prijímať. Máme pokryté regióny na úrovni krajov a od januára ideme pokrývať všetky okresy,“ podotkol.

Chce tiež predstaviť svoju víziu k budúcoročným voľbám do Európskeho parlamentu. Rovnako plánuje riešiť aj otázku prezidentských volieb. Demokrati sú pripravení navrhnúť vlastného kandidáta alebo podporiť takého, ktorý prezentuje ich hodnoty a program a zároveň bude aj jednoznačnou alternatívou ku kandidátom súčasnej vládnej koalície.

Republikový snem rozhodoval aj o nových podpredsedoch strany. Stali sa nimi Eduard Heger, Andrea Letanovská, Juraj Šeliga a František Oľha. Delegáti si zvolili aj ďalších členov predsedníctva – Dorotu Nvotovú, Kristiána Čechmánka, Michala Kiču, Mareka Polonca a Jozefa Sýkoru. Pozíciu generálneho sekretára strany obhájil Peter Markovič.