Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko

Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko

Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potvrdil, že turecká vláda nebude súhlasiť so vstupom Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. „Nepovieme ‘áno’ tomu, aby sa krajiny uplatňujúce sankcie proti Turecku pripojili k bezpečnostnej organizácii NATO,“ povedal. Oba severské štáty opätovne obvinil, že nezaujali dostatočne jasný postoj proti terorizmu.

Švédsko v roku 2019 prestalo dodávať zbrane do Turecka pre jeho vojenské operácie v susednej Sýrii. Štokholmu aj Helsinkám Erdogan navyše odkázal, že ich delegácie sa “nemusia obťažovať” cestovať do Ankary v snahe zmeniť jej postoj.

Erdogan ďalej označil Švédsko za „liaheň“ teroristických organizácií. Teroristi sú podľa Erdogana aj medzi poslancami v švédskom parlamente. Turecko predtým obvinilo Švédsko a Fínsko, že odmietli vydať desiatky podozrivých teroristov. Podľa tureckého ministerstva spravodlivosti Helsinki a Štokholm za posledných päť rokov odmietli 33 žiadostí Ankary o vydanie.

Ankara žiada severské krajiny o vydanie osôb obvinených z väzieb na kurdských militantov alebo z príslušnosti k hnutiu spájanému v Turecku s pokusom o zvrhnutie prezidenta Erdogana v roku 2016.

Turecký prezident povedal, že Fínsko a Švédsko sú „ako penzión pre teroristické organizácie“. Zároveň vyjadril nesúhlas s ich členstvom v NATO. Podľa západných politických analytikov ide o taktiku Ankary na získanie ústupkov od členských štátov aliancie.

Turecko kritizuje Fínsko a najmä Švédsko za prejavy zhovievavosti k Strane kurdských pracujúcich, ktorá je na zozname teroristických organizácií Európskej únie. Táto strana bojuje proti tureckému štátu od roku 1984.