Úvod ZO ZAHRANIČIA Zomrel významný český herec Josef Abrhám

Zomrel významný český herec Josef Abrhám

Josef Abrhám (1939-2022). Foto: archív

Necelý rok po smrti manželky, herečky Libuše Šafránkovej, zomrel v Prahe vo veku 82 rokov významný český herec Josef Abrhám. Pre problémy so srdcom a ďalšie zdravotné komplikácie bol v poslednom období pripútaný na invalidný vozík.

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 v Zlíne. Bol pravnukom významného slovenského dramatika a evanjelického farára Jozefa Hollého. Herectvo začal študovať najskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, odkiaľ po dvoch rokoch prestúpil na pražskú Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení, ktorú absolvoval v roku 1962.

V 60. rokoch minulého storočia pôsobil v pražskom Divadle na Vinohradoch a v Činohernom klube. Krátko pôsobil aj v Národnom divadle v Prahe. Pred kamerou Abrhám debutoval vo filme Strop (1961) v réžii Věry Chytilovej.

Neskôr účinkoval vo viacerých legendárnych filmoch vrátane Marečku, podejte mi pero! (1976) či Vrchní, prchni! (1980), kde stvárnil hlavnú postavu Dalibora Vránu. Známym sa stal aj ako primár Blažej zo seriálu Nemocnica na okraji mesta (1977).

Abrhám sa tiež predstavil v úlohe spisovateľa a dramatika Karla Čapka v životopisnej dráme Člověk proti zkáze (1989) alebo ako slávny Jaroslav Hašek vo filme Velká cesta (1963). Od roku 1976 bol ženatý s herečkou Libušou Šafránkovou a mali spolu syna Josefa, ktorý je režisérom. Šafránková zomrela 9. júna 2021 vo veku 68 rokov.

Českého leva získal Josef Abrhám v roku 1993 za najlepší mužský herecký výkon vo filme Jana Hřebejka Šakalí léta (1993). Vynikol tiež vo filmoch Všichni moji blízcí (1999) v réžii Mateja Mináča, Návrat ztraceného ráje (1999) v réžii Vojtěcha Jasného, či v Hřebejkovej Kráske v nesnázích (2006).

Najznámejšou televíznou úlohou Abrháma sa stala už spomenutá rola záletného lekára a neskôr primára ortopedického oddelenia Arnošta Blažeja v seriáli Nemocnica na okraji mesta. Seriál sa dočkal aj pokračovania s názvom Nemocnica na okraji mesta po dvadsiatich rokoch (2003) a Nemocnica na okraji mesta – nové osudy (2008).

Herec stvárnil MUDr. Blažeja v oboch pokračovaniach, i keď mu podľa vlastných slov pripadalo riskantné, aby sa herec predviedol v jednej postave niekoľkokrát. „Tej postavy sa už nezbavím. Do smrti budem pre divákov Blažej,“ hovoril s úsmevom Abrhám.

Josef Abrhám v kultovej komédii Vrchní, prchni! (Foto: archív)