Úvod ZO ZAHRANIČIA Erópske krajiny nevedú riadne vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream, tvrdí Lavrov

Erópske krajiny nevedú riadne vyšetrovanie výbuchov na plynovodoch Nord Stream, tvrdí Lavrov

Reprodukcia: archív

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil európske krajiny, že nevedú riadne vyšetrovanie série výbuchov, ktoré v septembri zasiahli plynovody Nord Stream. „Po výbuchoch na Nord Stream – ktoré, ako sa zdá, nikto v Európskej únii nebude objektívne vyšetrovať – Rusko zastavilo prepravu plynu cez severné trasy,“ povedal Lavrov.

Ruská federácia obvinila z účasti na výbuchoch Veľkú Britániu, čo Londýn odmietol. Vyšetrovatelia vo Švédsku a Dánsku tvrdia, že explózie boli výsledkom úmyselnej sabotáže, možných vinníkov však neuviedli.

Denník The Washington Post s odvolaním sa na diplomatov a predstaviteľov tajných služieb uviedol, že sa doteraz neobjavili nijaké presvedčivé dôkazy o tom, že za útokmi mohlo stáť samotné Rusko, ako bezprostredne po nich tvrdili niektoré západné vlády a analytici. Viaceré zdroje sa podľa denníka teraz domnievajú, že vinníkov zrejme nebude možné určiť.

Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 majú spoločnú ročnú kapacitu 110 miliárd kubických metrov – viac než polovicu bežného ruského exportu plynu. Úseky 1224 kilometrov dlhých potrubí, ktoré vedú z Ruska do Nemecka, ležia v hĺbke približne 80 až 110 metrov a Moskva tvrdí, že zatiaľ nebolo prijaté nijaké rozhodnutie o tom, či sa ich pokúsi opraviť.