Úvod ZO ZAHRANIČIA Zelenskyj: Je pre mňa česť byť v Bielom dome. Moskva: Návšteva ukrajinského...

Zelenskyj: Je pre mňa česť byť v Bielom dome. Moskva: Návšteva ukrajinského prezidenta v USA neprinesie nič dobré

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden. (Foto: archív)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odcestoval do Washingtonu na svoju prvú zahraničnú cestu od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine. Po príchode sa poďakoval Spojeným štátom za podporu. Povedal to počas stretnutia so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom. Fakt, že môže byť v Bielom dome, označil za veľkú česť.

“Tlmočím vďaku od našich obyčajných ľudí vašim obyčajným ľuďom, Američanom. Veľmi si vás vážim,“ vyhlásil Zelenskyj. Následne odovzdal Bidenovi vojenskú medailu od vojaka z ukrajinského mesta Bachmut, kde v súčasnosti prebiehajú tvrdé boje.

Americký prezident poznamenal, že Ukrajinci inšpirujú svet svojou odvahou. „Prezident Zelenskyj, Spojené štáty stoja pri ukrajinskom ľude, stojíme pri vás, ste skvelým lídrom,“ uviedol Biden. Dodal, že USA budú „pokračovať v posilňovaní obranyschopnosti Ukrajiny, najmä protivzdušnej obrany“.

“Som na ceste do USA, aby som posilnil schopnosti Ukrajiny v oblasti odolnosti a obrany,“ napísal Zelenskyj na sociálnej sieti ešte pred stretnutím s Bidenom v Oválnej pracovni v Bielom dome, kde rokovali o kooperácii medzi oboma krajinami. „Takisto vystúpim s prejavom v Kongrese a absolvujem viacero bilaterálnych stretnutí,“ dodal Zelenskyj.

USA oznámili, že Kyjevu dodajú systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany Patriot. Pôjde o súčasť balíka v hodnote 1,85 miliardy dolárov, avizovaného v súvislosti s návštevou Zelenského vo Washingtone.

Ďalšie dodávky zbraní Ukrajine podľa Kremľa iba prehĺbia konflikt, pričom návšteva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Spojených štátoch s určitosťou neprinesie nič pozitívne. Tými to slovami hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval na rokovanie amerického a ukrajinského prezidenta.

„Toto všetko s určitosťou povedie k zhoršeniu konfliktu a neveští to pre Ukrajinu nič dobré,“ povedal Peskov novinárom. Kremeľ podľa neho neočakáva, že po Zelenského návšteve vo Washingtone zmení Ukrajina svoj postoj k mierovým rokovaniam a bude naďalej odmietať vyjednávať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.