Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ sa musí do roku 2030 pripraviť na prijatie nových krajín, vyhlásil...

EÚ sa musí do roku 2030 pripraviť na prijatie nových krajín, vyhlásil Michel

Charles Michel. (Foto: archív)

Európska únia by sa mala do roku 2030 pripraviť na prijatie nových členských krajín z východnej Európy a Balkánu. Vyhlásil to predseda Európskej rady Charles Michel. “Pri príprave ďalšieho strategického programu EÚ si musíme stanoviť jasný cieľ. Musíme byť pripravení na oboch stranách rozšíriť EÚ do roku 2030,“ povedal na strategickom fóre v slovinskom meste Bled.

„Je to ambiciózne, ale nevyhnutné. Potvrdzuje to, že k tomu pristupujeme vážne,“ dodal s tým, že krajiny Západného Balkánu začali svoju cestu na vstup do EÚ pred viac než dvomi desaťročiami. Na sociálnej sieti oznámil, že v Bruseli zvolá samit medzi EÚ a Západným Balkánom, ktorý sa uskutoční v decembri.

Michel vyjadril súhlas s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom, že EÚ by mala plniť sľuby, ktoré dala kandidátskym krajinám. Podporil aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, že únia by mala zjednodušiť svoje rozhodovacie procesy pred ďalším rozšírením.

Brusel sa od začiatku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine sústreďuje na potrebu získať politickú hybnosť s cieľom podporiť európske ambície viacerých kandidátskych krajín. Dodáva, že na Ukrajine sa ešte stále bojuje a moldavská prozápadná vláda sa usiluje “zavádzať reformy”, pričom vrcholní predstavitelia EÚ doteraz neponúkli krajinám presné časové plány.