Úvod Z DOMOVA Fico: Ak Smer vyhrá voľby, budem sa štvrtýkrát uchádzať o pozíciu predsedu...

Fico: Ak Smer vyhrá voľby, budem sa štvrtýkrát uchádzať o pozíciu predsedu vlády

Robert Fico. (Foto: archív)

Ak Smer-SSD vyhrá predčasné parlamentné voľby a zostaví parlamentnú väčšinu, jej predseda Robert Fico sa bude uchádzať o pozíciu predsedu vlády. Strana to uviedla v reakcii na tvrdenia predsedu SNS Andreja Danka, že by Smer-SSD obetoval po predčasných parlamentných voľbách premiérsky post v prospech Hlasu-SD.

„Ako predseda Smeru-SSD veľmi jasne vyhlasujem, že ak Smer-SSD vyhrá nasledujúce parlamentné voľby a budeme schopní zostaviť väčšinovú koalíciu, budem sa štvrtýkrát uchádzať o post predsedu vlády SR,“ reagoval Fico.

Strana deklaruje, že nemá nijaké dohody o povolebnej spolupráci. Predsedom vlády SR po voľbách bude podľa Smeru-SSD buď predstaviteľ víťaznej politickej strany alebo predstaviteľ inej politickej strany, ktorá napriek tomu, že nevyhrá voľby, bude schopná zostaviť väčšinovú vládnu koalíciu.

Smer-SSD sa však otvorene prihovára za povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD. Strana zároveň ocenila konštruktívnu spoluprácu so SNS pod vedením Danka v rokoch 2016 až 2020.

Danko vo vysielaní TV Markíza tvrdil, že by Smer-SSD obetoval po predčasných parlamentných voľbách pozíciu premiéra v prospech Hlasu-SD. Existovať má podľa neho takáto dohoda medzi Robertom Ficom a Petrom Pellegrinim. Existenciu dohody poprel okrem Smeru-SD aj Hlas-SD.