Úvod ZO ZAHRANIČIA EÚ: Testovať ľudí z Číny je zbytočné, Európania sú imúnnejší. USA si...

EÚ: Testovať ľudí z Číny je zbytočné, Európania sú imúnnejší. USA si myslia opak

Foto: archív

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) vyhlásilo, že povinné testovanie cestujúcich z Číny na koronavírus je neopodstatnené, a to napriek súčasnému šíreniu nákazy v Číne. Povinné testovanie ľudí prichádzajúcich z Číny v Európe však zaviedli Taliansko a Španielsko, pričom vyzývajú aj ostatné krajiny EÚ, aby urobili to isté.

ECDC sa však nazdáva, že súčasný nárast prípadov covidu v Číne by nemal mať vplyv na epidemiologickú situáciu v krajinách Európskej únie a Európskeho hospodárskeho priestoru „z dôvodu vyššej populačnej imunity a predchádzajúceho výskytu a následného nahradenia variantov, ktoré v súčasnosti cirkulujú v Číne“.

Talianske zdravotnícke úrady informovali, že pri sekvenovaní výterov ľudí prichádzajúcich z Číny nezaznamenali nijaké nové varianty koronavírusu. Európska komisia medzitým zvolala zasadnutie Výboru pre zdravotnú bezpečnosť, aby prerokoval prípadné prijatie opatrení.

Spojené štáty zvolili odlišný prístup –  od 5. januára 2023 budú vyžadovať negatívny výsledok testu na koronavírus od všetkých cestujúcich prichádzajúcich letecky z Číny. Oznámilo to americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Podľa Washingtonu Peking o rozsahu nákazy covidom medzi obyvateľstvom dostatočne neinformuje.

Od uvedeného termínu sa budú musieť cestujúci z Číny vo veku dva a viac rokov prichádzajúci do USA preukazovať negatívnym výsledkom testu, ktorý absolvujú najviac dva dni pred svojim odletom. Negatívny test bude vyžadovaný aj od cestujúcich z dvoch čínskych osobitných administratívnych oblastí – Hongkongu a Macaa.

CDC uviedlo, že opatrenie bolo prijaté s cieľom „spomaliť šírenie ochorenia COVID-19 v Spojených štátoch” v čase nárastu prípadov tejto nákazy v Číne, a to vzhľadom na „nedostatok adekvátnych a transparentných epidemiologických údajov“ z tejto krajiny.

Podľa nemenovaného popredného predstaviteľa amerických zdravotníckych úradov sa pre rýchly nárast prípadov covidu v Číne zvyšuje aj „potenciál vzniku nových variantov“ tohto vírusu. Dodal, že pre USA je takéto varianty zároveň ťažké identifikovať vzhľadom na nedostatočné informácie z čínskej strany.

Požiadavka negatívneho výsledku testu sa bude vzťahovať na všetkých cestujúcich, ktorí priletia do USA z Číny, a to vrátane prechodu cez tretiu krajinu, a bez ohľadu na ich národnosť či predošlé absolvovanie očkovania proti covidu. Negatívnym výsledkom testu sa budú musieť preukazovať aj cestujúci, ktorí budú cez USA len prechádzať do inej krajiny. Rovnaký postup zvolilo Japonsko.