Úvod ZO ZAHRANIČIA Európskej únii dôverujú Česi najmenej za posledných sedem rokov

Európskej únii dôverujú Česi najmenej za posledných sedem rokov

Foto: archív

Európskej únii dôveruje 46 percent Čechov, čo je najmenej od roku 2016. V porovnaní s minulým rokom sa znížila aj dôvera v Severoatlantickú alianciu a Organizáciu spojených národov. Uviedli to výskumníci z Centra pre výskum verejnej mienky, ktorý pôsobí v rámci Sociologického ústavu Akadémie vied ČR.

Podľa prieskumu je z troch skúmaných inštitúcií najdôveryhodnejšou Severoatlantická aliancia, ktorej dôveruje 56 percent opýtaných. Nedôveru jej vyjadrilo 36 percent ľudí. Nasleduje OSN, ktorej verí 52 percent Čechov. Najmenej dôveryhodná z týchto troch inštitúcií je EÚ, nedôveruje jej polovica Čechov.

„V porovnaní s predchádzajúcim výskumom z júla 2022 dôvera českých občanov ku všetkým skúmaným inštitúciám klesla, a to o 12 percentných bodov pri EÚ a zhodne o 11 percentných bodov v prípade NATO a OSN,“ uviedli výskumníci. Zdôraznili, že pri EÚ ide o najnižšiu hodnotu od roku 2016. Vtedy jej dôverovalo 37 percent ľudí, čo bolo najmenej od vstupu Česka do EÚ v roku 2004.

Výskum sa zameral aj na dôveru v jednotlivé štruktúry EÚ vrátane ich predstaviteľov. Všetky mali nižšiu dôveru než samotná EÚ ako celok. Najmenej ľudia veria predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi (24 percent) a šéfovi únijnej diplomacie Josepovi Borrellovi (23 percent). Tých však zároveň najviac ľudí nepozná.

Predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej má podľa prieskumu dôverovať 31 percent Čechov. Prieskumsa uskutočnil od 27. marca do 22. mája tohto roka. Zúčastnilo sa na ňom 834 respondentov.