Úvod ZO ZAHRANIČIA Erdogan podporuje vstup Švédska do NATO, tvrdí Stoltenberg

Erdogan podporuje vstup Švédska do NATO, tvrdí Stoltenberg

Recep Tayyip Erdogan, Jens Stoltenberg a Ulf Kristersson. (Foto: archív)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan už podporuje vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie a čoskoro túto záležitosť predloží na schválenie tureckému parlamentu. Po rokovaní s tureckým lídrom a švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom vo Vilniuse to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Prezident Erdogan súhlasil s čo najskorším predložením prístupového protokolu Švédska Veľkému národnému zhromaždeniu a tiež s tým, že bude s parlamentom úzko spolupracovať s cieľom dosiahnuť ratifikáciu,“ vyhlásil šéf vojenského paktu. „Toto je historický deň,“ zhodnotil Stoltenberg výsledok rokovaní. Nespresnil však, kedy by mohlo prísť k vstupu Švédska do organizácie.

Švédsko si podalo prihlášku do NATO vlani spolu s Fínskom. Vstup Fínska do aliancie umožnilo Turecko na jar tohto roka, no proti Švédsku opakovane vznášalo námietky, že poskytuje útočisko teroristom, predovšetkým kurdskej národnosti.

Najnovšie Erdogan podmienil podporu schválenia vstupu Švédska do NATO opätovným otvorením rozhovorov o prijatí Turecka do Európskej únie. To viaceré štáty vrátane USA označili za dve nesúvisiace záležitosti.