Úvod ZO ZAHRANIČIA Eurovoľby vyhrali politické strany združené vo frakcii Európska ľudová strana

Eurovoľby vyhrali politické strany združené vo frakcii Európska ľudová strana

Foto: archív

Posledné percentuálne úpravy a doplnenia, ktoré uverejnil Európsky parlament (EP) potvrdili, že eurovoľby vyhrali politické strany združené v politickej frakcii Európska ľudová strana, nasledované frakciou Socialisti a demokrati a liberálmi z frakcie Obnovme Európu.

Mediálny odbor EP aktualizoval údaje o prerozdelení kresiel v zákonodarnom zbore EÚ podľa jednotlivých politických frakcií. Podľa neho si tri hlavné politické sily v EP – ľudovci, socialisti a liberáli – udržia nadpolovičnú väčšinu. Spolu by mali mať 401 kresiel v 720-člennom parlamente, čiže viac ako je nadpolovičná väčšia potrebná pre prijímanie nových zákonov.

Frakcie, v ktorých pôsobia poslanci extrémne pravicových alebo euroskeptických síl – Európski konzervatívci a reformisti a Identita a Demokracia – majú podľa posledných projekcií 137 mandátov, čo znamená posilnenie ich doterajších pozícií.

Najväčšia pozornosť politických skupín v EP sa bude v najbližších týždňoch sústreďovať na 54 poslancov, ktorí sa zatiaľ nachádzajú v skupine Ostatní, čiže bez pričlenenia k nejakej z európskych politických rodín.