Úvod Z DOMOVA Exministra vnútra Kaliňáka vzali do vyšetrovacej väzby

Exministra vnútra Kaliňáka vzali do vyšetrovacej väzby

Foto: archív

Obvineného exministra vnútra Roberta Kaliňáka vzali do väzby. V sobotu popoludní o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné. O sťažnosti obvineného bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry žiadal v jeho prípade kolúznu väzbu. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, či mariť vyšetrovanie.

„Sudca ŠTS po výsluchu obvineného Roberta Kaliňáka považoval návrh prokurátora za dôvodný, pretože aj podľa názoru sudcu je obvinený dôvodne podozrivý zo stíhanej trestnej činnosti a je u neho daný dôvod kolúznej väzby,“ povedala médiám hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Exministra vnútra vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

“Predmetné uznesenie o vznesení obvinenia považujem za značne prehnané. Predpokladám, že bude mať značné dosahy na chod spoločnosti i politiku, a to bez ohľadu na to, ako toto trestné konanie dopadne.

Obávam sa však, aby sa nestalo vzorom pre umlčiavanie kritikov pôsobenia osôb vo verejnom živote,” povedal na margo obvinenia Fica a Kaliňáka v rozhovore pre denník Pravda expert na trestné právo a dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Eduard Burda.