Úvod ZO ZAHRANIČIA Facebook a Instagram: Budeme mazať dezinformácie o vakcínach proti ochoreniu COVID-19

Facebook a Instagram: Budeme mazať dezinformácie o vakcínach proti ochoreniu COVID-19

Foto: archív

Sociálne siete Facebook a Instagram budú odstraňovať príspevky, ktoré podľa odborníkov obsahujú nepravdivé informácie o vakcínach proti ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti Facebook.

„Zahŕňa to dezinformácie o bezpečnosti, účinnosti, zložení a vedľajších účinkoch vakcín. Napríklad budeme mazať tvrdenia, že vakcíny proti koronavírusu obsahujú mikročipy alebo hocičo iné, čo nie je spomenuté v ich oficiálnom zložení,“ uvádza vo vyhlásení Facebook, pričom však nespomína, kedy toto pravidlo vstúpi do platnosti.

Podľa novembrovej správy neziskovej organizácie First Draft sa 84 percent ľudí na celom svete dostáva k údajne konšpiračným príspevkom o vakcínach práve na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Proti dezinformáciám nielen o koronavíruse SARS-CoV-2 bojujú podľa vyjadrení ich vedenia aj spoločnosti Twitter a Google. Twitter počas amerických prezidentských volieb označoval varovnými upozorneniami tvrdenia o volebných podvodoch. Samotný Facebook ešte v októbri oznámil, že zakáže reklamy, ktoré ľudí presviedčajú, aby sa nedali zaočkovať.