Úvod Z DOMOVA Alena Zsuzsová dostala za vraždu Basternáka 21 rokov väzenia

Alena Zsuzsová dostala za vraždu Basternáka 21 rokov väzenia

Alena Zsuzsová na súde. (Foto: archív)

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) uznal Alenu Zsuzsovú za vinnú v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Odsúdil ju na 21-ročný trest odňatia slobody. Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť, odvolali sa proti nemu všetci obhajcovia aj prokurátor.

Rovnaký trest súd vymeral aj Romanovi Ostružlíkovi a Vladimírovi Mosnárovi. Vyhlásenie rozsudku na krátko prerušili po tom, ako odpadla súdna zapisovateľka. Romana Ostružlíka a Alenu Zsuzsovú odsúdili za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy formou účastníctva a Vladimíra Mosnára za spolupáchateľstvo.

Trest si majú odpykať v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhoval všetkým 25-ročné tresty odňatia slobody.

Voči rozsudku sa odvolal. „Nestotožnili sme sa s právnou kvalifikáciou daného konania. Tvrdíme, že u všetkých obžalovaných išlo o trestný čin úkladnej vraždy v druhom odseku. U dvoch obžalovaných ide o objednávku a chránenú osobu, u jedného obžalovaného o osobitný motív pomsty a chránenú osobu,“ uviedol prokurátor ÚŠP.

Objednávateľom vraždy Basternáka z roku 2010 mal byť Ostružlík, objednávku mala ďalej sprostredkovať Zsuzsová, ktorá je okrem toho obvinená aj z príprav vrážd novozvoleného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Šufliarskeho a advokáta Daniela Lipšica.

V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka ŠTS Zsuzsovú už oslobodil, vo veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR. Za vinného súd uznal aj Mosnára, ktorý je už právoplatne odsúdený za inú násilnú činnosť. Štefan Kaluz, ktorý mal vraždu vykonať, si za tento skutok odpykáva 25-ročný trest.

Všetci traja vo svojich záverečných rečiach vinu odmietli. Zsuzsová spochybnila výpovede takmer všetkých svedkov a tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť si vlastnú beztrestnosť. Obžalovaní Ostružlík a Mosnár vo svojich rečiach uviedli, že sú nevinní a súd požiadali o oslobodenie. Zsuzsová a Mosnár požiadali o vynesenie rozsudku v ich neprítomnosti.

Foto: TASR

Podľa zdôvodnenia súdu bola reťaz priamych aj nepriamych dôkazov súvislá a ničím neprerušovaná. Najjednoznačnejšie dôkazy boli predložené proti Mosnárovi, medzi nimi najmä podrobná a priama výpoveď Kaluza.

Ďalším dôležitým dôkazom mal byť prevod finančnej odmeny z účtu Zsuzsovej na účet partnerky Mosnára. Proti Zsuzsovej mali tiež svedčiť výrazné rozpory v jej výpovediach, ale aj výpovede svedkov. Jej vysvetlenie finančných pôžičiek a transakcií označil súd za nedôveryhodné.

Proti objednávateľovi vraždy Ostružlíkovi má taktiež svedčiť výpoveď Kaluza i svedka Zoltána Andruskóa. Predseda senátu ŠTS počas vyhlasovania zdôvodnenia opakovane prízvukoval, že Andruskó v kauze vraždy Basternáka nie je kajúcnikom, ako je to v prípade kauzy Kuciakovej vraždy. Kajúcnikom nemá byť ani Kaluz, ktorý svoju vinu neodmieta. Vražda Basternáka mala podľa súdu súvisieť s politickým bojom.