Úvod Zaujímavé Farby interiéru ovplyvňujú rodinnú atmosféru

Farby interiéru ovplyvňujú rodinnú atmosféru

Foto: archív

Farby zohrávajú pri nákupe tovaru dôležitú úlohu pre vyše 80 percent zákazníkov. Výrazne totiž pôsobia na ľudskú psychiku. Farbou interiéru možno ovplyvniť dokonca aj rodinnú atmosféru. Napríklad pastelová ružová upokojuje a zlepšuje komunikáciu, a tak je vhodná napríklad do obývacích izieb. Symbolizuje jemnosť, citlivosť a pokoj.

Pozor však na ružovú v kuchyni. Zvyšuje totiž chuť na sladké, a tak ju možno často nájsť napríklad v cukrárňach. Odtieň ružovej rose quartz, pomenovaná po ruženíne, teda ružovom kremíku, výborne pôsobí v kombinácii s hnedou či sivou, ktorá navyše zvyšuje ochotu ku kompromisom. Sivá farba so striebristým nádychom zasa symbolizuje nádej.

Napätie v rodine však nevyriešite záplavou ružovej. V interiéri by mal byť výrazný iba jeden prvok, napríklad dominantný kus nábytku, doplnok alebo tapeta. Ostatné by sa mu malo prispôsobiť a ladiť s ním.

K pozitívnym farbám patrí aj upokojujúco pôsobiaca pastelová modrá. Priestor zároveň ochladzuje a navodzuje pocit uvoľnenia, a tak sa tradične používa v spálňach. Červená farba povzbudzuje chuť do jedla, zelená navodí pokoj a pohodu. K lepšej nálade prispieva tyrkysová, oranžová či žltá.

Nestačí však len výber určitej farby. Dôležité je aj množstvo prirodzeného svetla v miestnosti alebo kvalita umelého osvetlenia. Ak do priestoru počas dňa prichádza dostatok slnečného svetla, možno voliť aj sýtejší odtieň. Naopak, svetlejšie tóny v kombinácii s množstvom svetla môžu v konečnom výsledku pôsobiť mdlo a vyblednuto.

Foto: archív
Foto: archív