Úvod Z DOMOVA Kúpalisko v Podhájskej zničila veterná smršť. Meteorológovia nevylučujú tornádo

Kúpalisko v Podhájskej zničila veterná smršť. Meteorológovia nevylučujú tornádo

Foto: archív

V pondelok vo večerných hodinách postihla obec Podhájska v novozámockom okrese veterná smršť. Prehnala sa najmä v okolí termálneho kúpaliska, kde miestni zaznamenali značné škody. Kúpalisko je až do odvolania zatvorené.

Ako informovala vo svojom spravodajstve TV Markíza, niektorí očití svedkovia hovoria o tornáde. Naznačuje to aj detailnejší prieskum škôd z danej oblasti a fakt, že stanice v okolí nezaznamenali extrémnejší vietor, čo je typické pre plošnejší jav − tzv. downburst, upozornil portál imeteo.sk.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preveruje možný výskyt tornáda v priestoroch termálneho kúpaliska v Podhájskej v okrese Nové Zámky. Médiám to potvrdili z hydrometeorologického ústavu.

Výsledok preverovania by mohol byť známy v najbližších dňoch až týždňoch. „Musia sa vyhodnotiť všetky dostupné materiály, merania či prieskum na mieste,“ priblížili zo SHMÚ. V súčasnosti preto nie je možné potvrdiť, ale ani vyvrátiť možný výskyt tornáda na kúpalisku.

Najmä na západnom Slovensku boli v noci na utorok silné búrky. Najhoršia situácia bola v Nitrianskom kraji, kde hasiči pomáhali v 66 prípadoch. Búrky spôsobili na západe krajiny výpadok elektriny vo vyše 50.000 odberných miestach. Nepriaznivé počasie ovplyvnilo aj prevádzku na infraštruktúre železníc.

Foto: archív