Úvod ZO ZAHRANIČIA Fiasko po brexite: Británii dramaticky poklesol vývoz a bojuje s odlevom kapitálu

Fiasko po brexite: Británii dramaticky poklesol vývoz a bojuje s odlevom kapitálu

Foto: Pavel Kapusta

Aj viac ako sto dní po tom, čo Veľká Británia definitívne opustila Európsku úniu, sa tamojšie firmy stále ťažko vrovnávajú s novými podmienkami. Pre problematický cezhraničný styk sa s ťažkosťami stretávajú predovšetkým exportéri, najmä, tie ktoré vyvážajú do krajín únie. Londýn navyše môže prísť o titul popredného európskeho finančného centra.

Od prvého januára Veľká Británia oficiálne nie je členom EÚ. A ako predpovedali mnohé odhady, prejavilo sa to najmä v oblasti medzinárodného obchodu. Britská vláda označuje ťažkosti svojich exportérov len za dočasné, firmy však bijú na poplach. Ako jeden z najväčších problémov sa ukazuje obchodná dohoda medzi Londýnom a Bruselom.

„Vyzývame Spojené kráľovstvo aj Európsku úniu aby sa vrátili k rokovaciemu stolu a dospeli k riešeniam, ktoré znížia obchodné bariéry a dajú vývozcom šancu bojovať,“ píše sa vo vyhlásení Britskej obchodnej komory.

Jej výkonná riaditeľka Hannah Essexová hovorí o štrukturálnych problémoch, ktoré je potrebné riešiť, inak sa z nich britskí vývozcovia už nedostanú. „Situácia sa neustále zhoršuje. Vzhľadom na to, že tržby z exportu sú blízko najnižšej úrovne v histórii nášho merania, je to znepokojujúce,“ povedala Essexová pre agentúru Bloomberg.

EÚ je najväčším obchodným partnerom Spojeného kráľovstva. Britský vývoz tovaru do krajín EÚ sa však v januári medziročne prepadol o 41 percent. Vo februári sa export čiastočne spamätal, stále však bol o 12,5 percenta nižší ako v rovnakom mesiaci minulého roka, vyplýva z údajov britského štatistického úradu. V porovnaní s februárom 2019 bol jeho objem nižší o 22 percent.

„Mnoho balíkov je zamknutých na colnici a celé týždne ležia v obrovských skladoch v blízkosti britských hraníc, kde čakajú na kontroly a doručenie. Niektoré k adresátovi nikdy nedorazia,“ opísal koncom marca ťaživú situáciu malých britských vývozcov autor reportáž denníka Financial Times. Exportéri čelia neočakávaným clám, sadzbám DPH a manipulačným poplatkom, čo vedie k početným sťažnostiam.

Viac ako pätina malých britských vývozcov dočasne zastavila predaj do EÚ a štyri percentá z nich tak urobili natrvalo. Vyplýva to z prieskumu, ktorý začiatkom apríla zverejnil britský zväz drobných podnikateľov FSB. „Tí, čo podnikajú v medzinárodnom meradle, sú zasiahnutí neuveriteľnými požiadavkami a papierovaním,“ uviedol predseda FSB Mike Cherry.

Osobitne alarmujúca je situácia v potravinárskom priemysle. Januárový objem vývozu syrov sa medziročne prepadol z 45 miliónov libier na sedem miliónov, u čokolády to bol pokles zo 41,4 milióna na 13 miliónov.

S odvolaním sa na dáta britského potravinárskeho zväzu Food and Drink Federation o tom informoval denník The Guardian. Export niektorých druhov potravín sa zasekol takmer úplne. Vývoz lososov a hovädzieho mäsa v januári medziročne klesol o 98 respektíve 92 percent.

Problémy súvisiace s brexitom zasiahli väčšinu britských firiem. Februárový prieskum poradenskej spoločnosti Ernst & Young (EY) a britskej záujmové skupiny London First ukázal, že tri štvrtiny spoločností zaznamenali s koncom prechodného brexitového obdobia narušenie svojich biznis modelov.

Respondentmi prieskumu boli šéfovia viac ako tisícky britských firiem. Polovica z nich ráta s tým, že sa s terajšími problémami bude stretávať dlhodobo. Takmer tretina (29 percent) uviedla, že prerušila obchodné styky s EÚ.

Foto: archív

Spoločnosť EY zhromaždila aj údaje, podľa ktorých finančné spoločnosti od referenda o brexite postupne presunuli z Veľkej Británie do krajín EÚ aktíva v súhrnnej hodnote takmer 1,3 bilióna libier. Presunuli tiež zhruba 7500 pracovných miest.

Londýnu navyše hrozí, že príde o pozíciu popredného európskeho finančného centra. V januári ho na pozícii najväčšej európskej burzy vystriedal Amsterdam. V priemere sa totiž na tamojšej burze denne zobchodovalo akcie v hodnote 9,2 miliardy eur, zatiaľ čo v Londýne dosiahol tento objem obchodov 8,6 miliardy. Vyplýva to z dát spoločnosti CBOE Exchange.

Británia mala podľa analytikov ambíciu, že sa po odchode z EÚ stane vyhľadávaným cieľom mladých, rýchlo rastúcich technologických firiem. Nedávny neúspech doručovacej spoločnosti Deliveroo, ktorej akcie sa po londýnskom burzovým debute prepadli, však podľa Bloombergu vyvolal pochybnosti, či sa túto ambíciu podarí naplniť.

Britský nezávislý finančný regulátor Financial Conduct Authority (FCA) sa teraz chystá prehodnotiť pravidlá fungovania britského kapitálového trhu, s cieľom prilákať viac zahraničných spoločností na tamojšej burzy. „Sme odhodlaní vykonať podstatnú revíziu trhov, ktoré prevádzkujeme,“ citovala vyhlásenie šéfky FCA Clare Coleová agentúra Reuters. Objavili sa aj návrhy prilákať firmy uvoľnením upisovacích pravidiel.