Úvod Z DOMOVA Fico: Áno, som extrémista, ak ide o Slovensko a naše hodnoty

Fico: Áno, som extrémista, ak ide o Slovensko a naše hodnoty

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Predseda strany Smer-SD na sociálnej sieti zverejnil video s časťami rozhovoru, ktorý poskytol pre nemenované české médium. Okrem iného v ňom povedal, že Smer je ešte ľavicovejší, ako v roku 2018, keď bol vládnou stranou a opozícia a médiá zneužili vraždu novinára na politické útoky.

“Sme poučení, že v ľavicovosti a starostlivosti o ľudí sa nedajú robiť kompromisy,” uviedol Fico v odpovedi na otázku moderátora, ktorým smerom strana Slovensko povedie v prípade, že sa znovu dostane k vládnej moci.

Na otázku, či sa Smer v opozícii neposunul k politickému extrému, odpovedal niekoľkými protiotázkami: “Je extrémne, že chceme, aby ľudia mali napríklad vyššie príplatky za prácu v noci? Je extrémne, keď chceme, aby bol dobrý zákonník práce? Je extrémne, keď hovoríme, že konflikt na Ukrajine treba riešiť mierom a nie vojnou?

Je extrém, keď tvrdíme, že nechceme posielať zbrane na Ukrajinu? Je extrém, keď hovoríme, že si treba ctiť pamiatku vojakov Červenej armády, ktorí oslobodzovali Slovensko? Ak je toto extrém, tak som rád extrémista.”

Moderátor sa ďalej zaujímal, či Smer ako vládna strana zastaví vojenskú pomoc Ukrajine. “Jednoznačne, hovorím to bez akéhokoľvek zaváhania,” reagoval líder opozície. “V konvenčnej vojne nemožno poraziť jadrovú veľmoc. A ak si niekto myslí, že sa Rusko stiahne z Krymu, alebo urobí rozhodnutia, ktoré by ho ponížili, potom nepozná ruské reálie.

Nakoniec sa to aj tak skončí mierovými rokovaniami – o rok, o dva si sadnú za stôl. Aký má teda význam nechať sa ďalej týchto ľudí kántriť? Prečo má zomrieť ďalších stotisíc, dvestotisíc, tristotisíc ľudí? Preto posielanie zbraní na Ukrajinu nie je riešenie,” pokračoval Fico.

“Nemyslíte si, že neposielať zbrane Ukrajine znamená uľahčovať agresorovi, aby tú krajinu zničil?” kontroval mu moderátor. “Prečo, keď USA napadli Irak, čím hrubo porušili medzinárodné právo, všetci nezačali posielať zbrane Iraku, prečo sa nevalili sankcie proti USA a prečo vtedajší prezident Bush nebol vystavený medzinárodnému zatykaču?” reagoval šéf Smeru ďalšími protiotázkami.