Úvod ZO ZAHRANIČIA Maďarsko schválilo legislatívu proti korupcii a propagácii LGBTI

Maďarsko schválilo legislatívu proti korupcii a propagácii LGBTI

Maďarský parlament. (Foto: archív)

Poslanci maďarského parlamentu schválili novelu zákona, ktorou sa zjednoduší podávanie anonymných podnetov pri podozrení z korupcie, ale aj sťažností na osoby, ktoré spochybňujú ústavou určenú úlohu manželstva a rodiny.

Návrh zákona predložili v súlade so záväzkami Maďarska voči Európskej únii v oblasti harmonizácie práva. Novelizuje doterajšie pravidlá podávania sťažností a podnetov vo verejnom záujme z roku 2014. Podporilo ho 118 poslancov, 23 bolo proti a 24 sa hlasovania zdržalo.

Podľa zákona bude možné sťažovať sa orgánom štátnej správy či samosprávy na osoby, propagujúce agendu LGBTI spochybňovaním ústavou určenú úlohu manželstva a rodiny, alebo spochybňujúce ochranu a starostlivosť potrebnú pre správny telesný, duševný a mravný vývoj detí, ako aj právo detí na identitu zodpovedajúcu pohlaviu pri ich narodení.

Server telex.hu pripomína, že problematika identity podľa rodného pohlavia je dôležitou súčasťou Zákona o ochrane detí. Ten však podľa Európskej komisie obsahuje homofóbne prvky, pre ktoré začala proti Maďarsku právne konanie. Maďarská vláda chce na jeseň tento zákon ešte sprísniť, dodáva server.

V súvislosti s novelou zákona o podnetoch týkajúcich sa korupčných podozrení občianske organizácie tvrdia, že novela nerieši primeranú ochranu pre osoby, ktoré takéto podnety podajú a riskujú svoju existenciu vo verejnom záujme.