Úvod Z DOMOVA Fico: Čaputovej vláda legalizuje nelegálnu migráciu a zriaďuje koncentračné tábory

Fico: Čaputovej vláda legalizuje nelegálnu migráciu a zriaďuje koncentračné tábory

Foto: archív

To, čo sa v súčasnosti deje v južných okresoch Slovenska, je zásadný obrat vládnej politiky a štátu k nelegálnej migrácii. Na mediálnej konferencii Smeru-SSD to povedal jeho predseda Robert Fico. K téme chce zvolať mimoriadne rokovanie Národnej rady SR.

Súčasnú situáciu nehodnotí ako výsledok benevolencie, ale priamo zámer súčasnej vlády, poukazujúc na to, že namiesto ochrany pred infiltráciou sa situácia rieši legalizáciou pobytu migrantov. “Prezidentka Čaputová a jej ministri robia všetko preto, aby nebol zadržaný ani jeden nelegálny migrant.

Všetci bez problémov prekračujú maďarsko-slovenskú hranicu a potom sú zvážaní na určené miesta, aby dostali dokument, na základe ktorého sa môžu na Slovensku legálne zdržiavať a voľne pohybovať. Čaputovej vláda skrátka legalizuje nelegálnu migráciu a zriaďuje koncentračné tábory,” povedal šéf Smeru.

Líder Smeru zároveň spochybňuje to, že všetci migranti sú vojnoví utečenci, poukazuje na to, že väčšinu z nich nemožno hodnoverne identifikovať. „Všetci sú Sýrčania, všetci sú z Aleppa, všetci sa narodili 1. januára,“ komentuje a odvoláva sa na osobné skúsenosti z Veľkého Krtíša, kde bolo na vájazde vedenie strany.

Obrázky z blízkosti koncentračného centra, v ktorom sú migranti umiestnení, premietal počas mediálnej konferencie. Poukázal pritom na katastrofálne podmienky, v ktorých migranti existujú. „Okrem cisterny s vodou a prenosných toaliet nemajú nič, spia na zemi,“ upozornil.

Obáva sa, že počet nelegálnych migrantov môže na Slovensku stúpať. „Toto tu smrdí jednou humanitárnou krízou,“ upozornil. Oznámil, že strana podáva podnet na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Zároveň ocenil snahu veľkokrtíšskej samosprávy riešiť situáciu, rovnako tak aj prístup prítomných policajtov.

Ostro kritizoval za nečinnosť premiéra Ľudovíta Ódora a jeho kabinetu, ako aj policajného prezidenta Štefana Hamrana a vyzval ich, aby situáciu okamžite riešili a informovali verejnosť o reálnom stave i prijatých konkrétnych opatreniach na zamedzenie nelegálnej migrácie.

Predsedu vlády Ľudovíta Ódora a vedenie polície, aby sa intenzívne zaoberali rastúcou nelegálnou migráciou v južných okresoch Slovenska, vyzvala aj strana Hlas-SD, hnutie Sme rodina i hnutia Republika. Predseda Republiky Milan Uhrík podal na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie na policajného prezidenta za neplnenie úloh pri ochrane bezpečnosti obyvateľov.