Úvod Spoločnosť Rovnaké potraviny v rôznych krajinách nie sú kvalitatívne totožné

Rovnaké potraviny v rôznych krajinách nie sú kvalitatívne totožné

Foto: archív

Potraviny ponúkané pod rovnakou značkou v rôznych krajinách nie sú vždy kvalitatívne totožné. Dokazuje to ďalší z českých testov, ktorý objavil výrazné rozdiely najmä medzi potravinami privátnych značiek obchodných reťazcov.

Spotrebiteľský časopis dTest si vzal na mušku 27 potravín, ktoré dostať v obchodoch v Česku, Rakúsku a Nemecku. Do porovnania zahrnul balené pečivo, nápoje, čokoládové pochúťky, jogurty, majonézy či šunku. Produkty hodnotili na základe zloženia uvádzaného na etiketách, ale aj chuťovým testom, ktorý prebiehal naslepo.

Menej mäsa aj ovocia
Produkty známych značiek predávané v Česku a Rakúsku sa vo väčšine prípadov neodlišovali. To však neznamená, že sa kvalitatívne zhodujú aj s nemeckými. Príkladom je nátierka Nutella od firmy Ferrero. Česká verzia Nutelly je totožná s predávanou na Slovensku. Obe verzie sa síce zhodujú s rakúskou, ale nie s nemeckou, ktorá je hustejšia aj tmavšia.

Foto: archív
Foto: archív

V hodnotení dTestu sklamali výrobky predávané pod privátnymi značkami obchodných reťazcov Kaufland a Billa (K-Classic a Clever), ktoré pre každý trh vyrába iná spoločnosť. Väčšina českých výrobkov vyšla z tohto porovnania s horším zložením ako potraviny v Nemecku a Rakúsku. Ich zloženie zaostáva najmä v obsahu dôležitých zložiek ako mäsa či ovocia.

V PRODUKTOCH BOLO ČASTO ZASTÚPENÉ AJ VÄČŠIE MNOŽSTVO PRÍDAVNÝCH LÁTOK.

Napríklad české toastové chleby obsahovali v porovnaní s nemeckými aj konzervant a dosť netradičnú sójovú a fazuľovú múku. Celozrnné toastové chleby sa výrazne odlišovali podielom celozrnnej múky. Kým etiketa nemeckého výrobku jej uvádzala 59 percent, v českom produkte bol podiel iba 19-percentný.

Nerovnaké podmienky
Našli sa však aj výnimky, keď české produkty deklarovali totožnú alebo dokonca lepšiu kvalitu ako zahraničné výrobky. Napríklad česká majonéza privátnej značky Billa Clever predbehla rakúsky výrobok vyšším obsahom tuku a vaječných žĺtkov.

Foto: archív
Foto: archív

V hodnotení chute, vône a vzhľadu udelili testujúci niekedy lepšie hodnotenie českým potravinám, ktoré sa pritom podľa zloženia na etikete ukázali ako menej kvalitné. Toastová šunka Clever v Rakúsku obsahuje 91 percent mäsa, v Česku 72 percent a zahusťovadlá. Hodnotiteľom však vyhovovala česká, pretože rakúsky výrobok sa im zdal farbou a vzhľadom až podozrivo dokonalý.

Rozdielnym zložením potravín ponúkaných pod rovnakými značkami však výrobcovia neporušujú predpisy. Európska legislatíva umožňuje predávať výrobky na rôznych trhoch s rozličnými prísadami a za rozdielne ceny. Tlak spotrebiteľských organizácií ani individuálny lobing europoslancov za nastavenie rovnakých podmienok pre všetkých spotrebiteľov doteraz nič nezmenil.