Úvod Z DOMOVA Fico kritizoval elitný galavečer v predvečer výročia SNP za účasti Čaputovej, Kollára...

Fico kritizoval elitný galavečer v predvečer výročia SNP za účasti Čaputovej, Kollára a Ódora

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Líder Smeru-SSD Robert Fico kritizoval najvyšších politických predstaviteľov, ktorí sa v predvečer oficiálnych osláv 79. výročia Slovenského národného povstania (SNP) zúčastnili na slávnostnom galavečere v Banskej Bystrici.

Na oslavách vo Zvolene to označil za galavečer „pre svojich ľudí“. Deklaroval, že ak Smer bude súčasťou budúcej vlády, oslavy SNP aj s prejavmi a prítomnosťou bežných občanov budú opäť v Banskej Bystrici.

Ako vyhlásil, SNP patrí celému národu. Prezidentka Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a premiér Ľudovít Ódor si podľa neho zorganizovali v meste SNP pre seba galavečer za peniaze daňových poplatníkov. „To preto, lebo sa vás boja po tom výkone, ktorý predviedli za ostatné roky,“ uviedol pred tisíckami účastníkov osláv na zvolenskom Námestí SNP.

Najväčším odkazom povstania je podľa neho odkaz suverenity. Kritizoval pri tom súčasných politikov, že odovzdali na Ukrajinu posledné slovenské lietadlá a spomenul tiež neexistujúci systém protivzdušnej obrany.

Smer-SSD podľa neho nebude nikdy súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO, pretože by to bolo základom tretej svetovej vojny. V EÚ perspektívne vidí aj Ukrajinu, ale až potom, ako bude na to táto krajina pripravená.

S príhovormi sa vystriedali na pódiu zástupcovia Zväzu slovenských protifašistických bojovníkov a viacerí členovia predsedníctva Smeru-SSD. Krátko pred kladením vencov k pamätníku SNP sa pred účastníkov pietneho aktu snažila dostať provokatérka s ukrajinskou zástavou, strážna služba ju však z miesta odviedla.

Oficiálne oslavy boli podľa predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho nedôstojné. Na mediálnej konferencii kritizoval, že traja najvyšší ústavní činitelia nemali v rámci osláv pred verejnosťou svoje prejavy.

„Je nesmierne dôležité, aby oslavy SNP boli pripomínané takým spôsobom, ako sa patrí,“ zdôraznil. Ďalej poukázal na hrdinstvo ľudí, ktorí „pred 79 rokmi pochopili, že sa musia zomknúť, nájsť v sebe veľkú odvahu, mnohí uchopiť do ruky zbraň a ísť bojovať za našu slobodu“.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda parlamentu Boris Kollár a predseda vlády Ľudovít Ódor vystúpili so svojimi prejavmi k SNP počas galavečera v Banskej Bystrici v predvečer oficiálnych osláv.