Úvod ZO ZAHRANIČIA Macron nariadil francúzskemu veľvyslancovi zostať v Nigeri napriek výzve novej moci, aby...

Macron nariadil francúzskemu veľvyslancovi zostať v Nigeri napriek výzve novej moci, aby opustil krajinu

Emmanuel Macron. (Foto: archív)

Francúzsky veľvyslanec v Nigeri zostane v krajine napriek výzve vodcov štátneho prevratu, aby do 48 hodín opustil krajinu. Vyhlásil to prezident Emmanuel Macron v prejave pred diplomatmi. Zopakoval tiež, že Francúzsko podporuje zvrhnutého prezidenta Mohameda Bazouma a jeho rozhodnutie neodstúpiť označil za odvážne.

„Myslím si, že naša politika je tá správna. Je založená na odvahe prezidenta Bazouma a na záväzkoch nášho veľvyslanca v Nigeri, ktorý tam zostáva napriek nátlaku napriek všetkým vyhláseniam nelegitímnych predstaviteľov a úradov,“ povedal Macron.

Vzbúrenci v Nigeri prevzali moc 26. júla. Presne o mesiac na to vyzvali francúzskeho ambasádora Sylvaina Ittého, aby z ich krajiny odišiel. Macron odmietol výzvy niektorých predstaviteľov v Spojených štátoch a Európe, aby sa západné mocnosti zriekli podpory zosadeného prezidenta Bazouma.

„Neuznávame tých, čo podnikli puč, podporujeme prezidenta, ktorý neodstúpil a za ktorým stále stojíme,“ dodal Macron. Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov ECOWAS sa snaží rokovať s vodcami prevratu v Nigeri, aby sa Bazoum vrátil do úradu. Zoskupenie je pripravené vyslať do Nigeru vojsko, ak ich diplomatické úsilie zlyhá.