Úvod Z DOMOVA Fico: Presadzovanie sankcií proti Rusku môže viesť ku katastrofálnym ekonomickým dôsledkom

Fico: Presadzovanie sankcií proti Rusku môže viesť ku katastrofálnym ekonomickým dôsledkom

Robert Fico. (Foto: archív)

Na Slovensku sme svedkami snahy zlikvidovať opozíciu a dať ľuďom hry na prekrytie toho, že ich o rok možno čaká o 200 alebo 300 percent drahší plyn. Na mediálnom brífingu to vyhlásil šéf Smeru-SD Robert Fico. V tejto súvislosti reagoval pred dôsledkami presadzovania protiruských sankcií.

„Je evidentné, že presadzovanie sankcií proti Ruskej federácii za každú cenu v podobe zastavenia tokov plynu z Ruska môže viesť ku katastrofálnym ekonomickým dôsledkom v rámci celej Európy,“ nazdáva sa Fico.

Ekonómovia podľa jeho slov varujú, že ak takto budú vlády v EÚ postupovať, ľudia zaplatia budúci rok za energie dva- až trikrát viac. „Odmietame predstavu, že máme lacný ruský plyn nahrádzať drahým americkým skvapalneným plynom,“ zdôraznil.

Súčasne podotkol, že vláda sa ani na poslednom zasadnutí nevenovala avizovaným opatreniam proti zdražovaniu. Čakal, že predstavené návrhy budú čo najskôr pretavené do legislatívnych návrhov a bude o nich rokovať parlament. Vládou predstavené opatrenia zároveň považuje za „pľuvanec a urážku všetkých ľudí na Slovensku“.

Dodal, že ak vláda príde s návrhmi do NR SR, Smer-SD bude žiadať jednorazové odškodnenie za zdražovanie vo výške 1500 eur na domácnosť a tiež, aby vláda pristúpila k zavedeniu bankového odvodu aj k vyššiemu zdaneniu monopolov na získanie zdrojov.