Úvod Z DOMOVA Fico: Slovensko nevyhnutne potrebuje zmenu, jedinou cestou je referendum

Fico: Slovensko nevyhnutne potrebuje zmenu, jedinou cestou je referendum

Robert Fico. (Reprofoto: archív)

Slovensko nevyhnutne potrebuje zmenu, aby sa priblížilo krajine, akú chceli budovať pri jej začiatku, 1. januára 1993. V príhovore na sociálnej sieti to zdôraznil predseda strany Smer-SD Robert Fico. Kritizoval v ňom súčasnú garnitúru, ktorá podľa neho neguje princípy, na ktorých malo samostatné Slovensko stáť.

V tejto súvislosti vyzdvihol suverenitu krajiny, ale aj sociálny charakter štátu. „Ďalšie oslabovanie štandardu sociálneho štátu je pre nás neprijateľné,“ zdôraznil Fico s poukázaním na znižujúcu sa životnú úroveň a negatívny dosah zdražovania, proti ktorému podľa neho vláda neprijala adekvátne opatrenia.

Fico takisto mieni, že právny štát doteraz nebol konfrontovaný s toľkým množstvom nálezov o porušení ľudských práv. Zdôraznil tiež, že sa musia skončiť „klamstvá šírená vládnou propagandou o prepojení vraždy novinára Jána Kuciaka s vládnutím Smeru, rovnako tak klamstvá o miliardových rozkrádaniach“.

„Na tých hrubých klamstvách, na ktorých súčasná vládna garnitúra postavila svoje volebné víťazstvo v roku 2020, nie je ani zrnko pravdy,“ vyhlásil šéf Smeru. Poukázal pritom na to, že i orgány činné v trestnom konaní, v konaní ktorých vidí aj politickú objednávku, „nedokázali nič z týchto hrubých obvinení potvrdiť“.

Fico zároveň odmietol proklamácie o demokracii a demokratoch z úst svojich politických oponentov, argumentuje, že práve tí, ktorí vehementne vyzývajú na ochranu demokracie, sa najviac boja najväčšieho výdobytku demokracie, referenda.

Práve v januárovom plebiscite vidí Fico jedinú cestu, ako krajinu priblížiť k predčasným, demokratickým voľbám. „Áno, strana Smer-SD chce viesť opäť Slovensko, ale len na základe demokratických volieb a hlasu voličov,“ uzavrel.