Úvod Z DOMOVA Fico: Som obvinený, lebo som nahlas hovoril o daňových podvodoch Matoviča a...

Fico: Som obvinený, lebo som nahlas hovoril o daňových podvodoch Matoviča a Kisku

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Na obvinenie svojej osoby, ako aj straníckeho kolegu a exministra vnútra Roberta Kaliňáka a advokáta Mareka Paru z trestných činov založenia a zosnovania zločineckej skupiny a ohrozenia daňového tajomstva, zareagoval na sociálnej sieti a mediálnom brífingu predseda Smeru-SD Robert Fico.

“Priatelia, je to tu. Minulý týždeň Heger vyhlásil, že sa so mnou netreba maznať, policajný prezident oznamoval, že bude urobený zásah na najvyšších politických poschodiach. Všetko bolo teda organizované na pokyn a so súhlasom vládnych politických špičiek.

NAKA ma dnes ako opozičného lídra štvrtýkrát politicky obvinila. Nie preto, že by som bol podozrivý z korupcie alebo inej ekonomickej trestnej činnosti. Ale preto, že si ako opozičný politik robím svoju robotu. Ide o čistú  politickú pomstu, ide o čistý pokus zlikvidovať predsedu najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany.

Už nevedia, čo majú s nami robiť, pretože na dennej báze spolu s kolegami zo Smeru-SD poukazujeme na neschopnosť vlády a prezidentky, na to, ako predali Slovensko USA, ako kašľú na ľudí, ako manipulujú trestný systém, aby zlikvidovali opozíciu.

V obvinení si doslova vymysleli príbeh, ako som vraj vytvoril zločineckú skupinu, ktorá mala škodiť Kiskovi, Matovičovi a Kollárovi. Už len zoznam poškodených je dôkazom nad dôkazy, že ide o politický revanš.

Teda ešte raz, som obvinený preto, lebo som bol v rokoch 2006 – 2018 predsedom vlády a nahlas som hovoril o daňových podvodoch Matoviča a Kisku. Nad akýkoľvek rámec právneho štátu a demokracie je aj obvinenie a zadržanie advokátov Roberta Kaliňáka a Mareka Paru.

Ide o zjavný pokus zločineckých štruktúr na NAKA a na ÚŠP zlikvidovať efektívnu obhajobu obvinených v prípadoch zjavného krivenia spravodlivosti a manipulácie s trestnými konaniami v neprospech nominantov opozície.

Bez ohľadu na to, či ma vládna koalícia dá do väzby, alebo či budem stíhaný na slobode, toto zúfalé politické divadlo Matoviča, Hegera a Čaputovej nás v Smere-SD, ani mňa osobne, nezastaví v politickej opozičnej práci,” povedal Fico v krátkom videu.

Robert Fico a Robert Kaliňák. (Foto: archív)

Na následnom mediálnom brífingu šéf Smeru pripomenul medializované vyjadrenia tzv. elitných vyšetrovateľov NAKA, keď jeden z nich v júli 2021 povedal, že úloha je urobiť zo Smeru zločineckú skupinu a tak úplne zničiť opozíciu. Spomenutý vyšetrovateľ mal kolegom zdôrazniť, že treba pracovať obvineniach Fica, Kaliňáka a Pellegriniho.

Tiež upozornil na fakt, že v deň zverejnenia obvinení a Kaliňákovho a Parovho zadržania bol naplánovaný mediálny bríging siedmich advokátov, kde mali byť odprezentované citácie z výpovedí svedka Jána Kaľavského, ktorý popisoval metódy manipulácie s trestnými konaniami porovnateľné s fašizmom.

V tejto súvislosti tiež spomenul, že v slovenskom týždenníku súbežne vyšiel článok o ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, kde sa potvrduje, že šéf rezortu zasahovaním do živých trestných prípadov hrubo zneužíval právomoci verejného činiteľa.

Ďalej má koncom apríla Robert Fico spolu s Jurajom Blanárom naplánovanú cestu do Bruselu a do Berlína, kde majú s komisármi hovoriť o krivení spravodlivosti a o manipuláciách trestných prípadov. Toto všetko môže byť podľa Fica príčinou načasovania aktuálnych obvinení a zatýkania.

„Je mimoriadne nebezpečné, čo urobili vo vzťahu k advokátom Kaliňákovi a Parovi. Viete, že obidvaja advokáti zohrávajú rozhodujúcu úlohu v obhajobe mediálne známych citlivých prípadov, kde ide o manipulácie s trestnými konaniami, pokrivenie všetkých pravidiel trestného práva.

Cieľom je rozbiť túto obhajobu. To, čo sa udialo, je politická objednávka politických špičiek vládnej koalície. Toto nemohli urobiť bez súhlasu Hegera, Matoviča a Mikulca,“ myslí si líder opozície.

Vzápätí prízvukoval, že tento politický revanš je nutné zastaviť. Dvadsiateho šiesteho apríla je predseda Smeru predvolaný na výsluch, pričom on sám pripúšťa, že príde aj návrh na jeho vzatie do väzby. “Väzba za vykonávanie politickej práce by bola nonsens,” podotkol.

„V parlamente sme okamžite pripravení podať návrh na odvolanie Romana Mikulca. Článok, ktorý vyšiel v známom týždenníku potvrdzuje, že to už je pravdepodobne posledná kvapka do pohára trpezlivosti s týmto vagabundom, ktorý stojí na čele ministerstva vnútra,“ uzavrel Fico.

Mediálny brífing Smeru-SD: Ak by bol na Slovensku trest smrti, títo blázni nás za politickú prácu povešajú