Úvod ZO ZAHRANIČIA Londýnsky súd vydal príkaz na vydanie Assangea do USA

Londýnsky súd vydal príkaz na vydanie Assangea do USA

Julian Assange. (Foto: archív)

Londýnsky súd vydal oficiálny príkaz na vydanie zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea do USA, kde čelí trestnému stíhaniu za zverejnenie tajných dokumentov o vojnách v Afganistane a Iraku. Záverečné rozhodnutie teraz musí prijať britská ministerka vnútra Priti Patelová.

Assange má štrnásť dní na to, aby sa odvolal proti každému rozhodnutiu v spojitosti so svojím vydaním. Jeho právnici vyhlásili, že sa obrátia na Patelovú a plánujú podať aj ďalšie odvolania.

Britský najvyšší súd v marci tohto roka Assangeovi nepovolil podať odvolanie proti svojmu vydaniu do USA. Tam mu v prípade usvedčenia hrozí doživotný trest odňatia slobody. Assange sa nachádza vo väznici Belmarsh v Londýne od roku 2019, keď ho zatkli po takmer siedmich rokoch prežitých na veľvyslanectve Ekvádora, kde mu poskytli azylovú ochranu.

Spojené štáty žiadajú o jeho vydanie v súvislosti s obvineniami zo sprisahania, nelegálneho preniknutia do vládnych počítačov a porušenia zákona o špionáži v súvislosti so zverejnením tajných dokumentov. Na webovej stránke WikiLeaks sa tieto materiály objavili v rokoch 2010 – 2011. Assange všetky obvinenia odmieta.