Úvod Z DOMOVA Fico: Štát prestáva fungovať, prezidentka sa otvorene postavila proti státisícom ľudí

Fico: Štát prestáva fungovať, prezidentka sa otvorene postavila proti státisícom ľudí

Foto: archív

Na  protivládnom proteste v Košiciach 1. septembra 2021 pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy Slovenskej republiky organizovanom stranou Smer-SD vystúpil bývalý prezident SR Ivan Gašparovič, podpredseda Národnej rady Juraj Blanár a predseda strany Smer-SD Robert Fico.

V hlavnom prejave protestu Robert Fico, posledný aktívny slovenský politik, ktorý bol pred 29 rokmi pri prijímaní Ústavy SR, na úvod pozdravil všetkých ľudí dobrej vôle z celého Slovenska. Ako uviedol, nikdy neveril, že sa dožijeme toho, že “na Slovensku budú vládnuť blázni a poloblázni“.

Slovenská republika má podľa jeho slov modernú ústavu, ale vládna moc a hlava štátu ju zneužívajú a porušujú v rozsahu nemajúcom v dejinách samostatnej SR obdobu. Myslí si, že ich najväčším zločinom je zmarenie referenda.

Prezidentka sa otvorene postavila proti státisícom ľudí, ktorí si želali predčasné voľby. Vláda a jej sluhovia v parlamente môžu pokračovať v deštrukcii  právneho a sociálneho štátu.

Fico sa ďalej opýtal: „Môžeme hovoriť o ústavnej garancii rovnosti, keď vláda hrubo rozdeľuje ľudí na dve kategórie – zaočkovaných a  nezaočkovaných? Vláda na prehlbovanie tejto diskriminácie neváha zneužiť ani návštevu Svätého otca.

Foto: archív

Kde je ľudská sloboda a dobrovoľnosť v rozhodovaní?“. Dôležité podľa neho bude aj to, ako bude niesť zodpovednosť vláda za svoju totálnu neschopnosť, vinou ktorej v pandémii zomrelo zbytočne takmer 13-tisíc ľudí.

V prejave šéf Smeru ďalej uviedol: „Právny štát je v úplnom rozklade. Vládna moc ponukami beztrestnosti a štátnymi zákazkami  korumpuje mafiánske kriminálne živly, aby krivo obviňovali nevinných ľudí. Osud nevinného generála Lučanského nech je pre celé Slovensko mementom.“

Fico tiež uviedol, že vládna moc podkopáva nielen právny, ale aj sociálny štát, pričom pokračoval vo vymenúvaní opatrení, ktoré sociálny štát podkopávajú: „Vláda pripravila dôchodcov o 13. dôchodok, zrušila dôchodkový strop, zastavila razantné zvyšovanie minimálnej mzdy, sociálny dialóg nefunguje, obmedzuje odbory. Kde sa dostane ústavné právo na ochranu zdravia, ak zrušia desiatky nemocníc?“ povedal.

Ako Fico pripomenul, strana Smer-SD je za demokratické, zákonné, ale tvrdé kroky proti vládnemu zoskupeniu, ktoré všetkých oklamalo. Opozičná strana je za nátlakové verejné protesty.

Foto: archív

“Podľa ústavy máme právo postaviť sa na odpor proti každému, kto odstraňuje demokratický poriadok ľudských práv. Sme za dôsledné využívanie legitímnych opozičných prostriedkov. Žiadame Ústavný súd, aby urýchlene rozhodoval o návrhoch a sťažnostiach, budeme rešpektovať jeho rozhodnutia.

Bol podaný návrh zmeny ústavy, aby bolo možné zlú vládu vymeniť. Ak nebude tento mesiac schválený v prvom čítaní v NR SR, začneme so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré bude zodpovedať požiadavkám ÚS SR. Budeme rafinovanejší a ešte pred zberom vyzveme prezidentku, aby oznámila svoj postoj k referendovej otázke, či opäť zradí Slovensko a referendum zmarí.“

Slovensko je krásna krajina a podľa predsedu Smeru si nezaslúži vládu ničiacu právny a sociálny štát. Hoci Smer v minulosti urobil viaceré chyby a mnohé veci jej ľudia ešte neodpustili, chce byť „jasnou, silnou, razantnou ľavicovou opozičnou stranou,“ vyhlásil predseda opozičnej strany.

Svoj prejav Fico uzavrel zvolaním „Nech žije Ústava Slovenskej republiky, nech žije Slovensko, nech žije demokracia“. Na protestnom zhromaždení jeho účastníci prijali vyhlásenie s názvom Košické memorandum.

Foto: archív