Úvod ZO ZAHRANIČIA Novým iránskym viceprezidentom je politik zo sankčného zoznamu USA

Novým iránskym viceprezidentom je politik zo sankčného zoznamu USA

Foto: archív

Nový iránsky konzervatívny prezident Ebráhím Raísí vymenoval za svojho prvého viceprezidenta Mohammada Mochbera, ktorý je rovnako ako on na sankčnom zozname USA. Mochber stál dlhé roky na čele štátnej nadácie Setad, ktorá je pod priamou kontrolou iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího.

Ide o rozsiahly konglomerát spoločností a firiem, ktoré pôsobia takmer v každom sektore iránskej ekonomiky vrátane energetiky, zdravotníctva, telekomunikácií či finančných služieb. Pod patronátom Setadu vyvinul Irán aj vlastnú vakcínu proti koronavírusu s názvom COVIran Barekat, ktorú schválili na použitie v júni tohto roku.

V januári 2021 bol Mohammad Mochber aj ním vedená nadácia Setad zaradená na sankčný zoznam amerického ministerstva financií. Konzervatívec Ebráhím Raísí, ktorý zvíťazil v júnových voľbách, nahradil na poste iránskeho prezidenta relatívne umierneného centristu Hasana Rúháního. Funkcie sa ujal 3. augusta.

Na sankčnom zozname USA je od roku 2019 aj samotný Raísí, bývalý najvyšší sudca a generálny prokurátor Iránu, ktorý podľa tvrdení Západu nesie zodpovednosť za závažné prípady porušovania ľudských práv.

Za šéfa svojej prezidentskej kancelárie Raísí, považovaný za blízkeho spojenca ajatolláha Chameneího, vymenoval exhovorcu iránskej justície Gholámhosejna Esmáílího. Ten zasa čelí sankciám Európskej únie.

O Ebráhímovi Raísím sa v iránskych médiách píše ako o možnom nástupcovi 82-ročného Alího Chameneího, ktorý bol do úradu najvyššieho vodcu zvolený po ôsmich rokoch pôsobenia na poste prezidenta.