Úvod ZO ZAHRANIČIA Fico v Prahe ocenil zámer Fialu v krátkom čase zvolať stretnutie premiérov...

Fico v Prahe ocenil zámer Fialu v krátkom čase zvolať stretnutie premiérov V4

Robert Fico a Petr Fiala. (Foto: archív)

Česko-slovenské vzťahy sú do určitej miery narušené zubom času, vyhlásil v Prahe premiér SR Robert Fico a dodal, že jeho prvá zahraničná cesta tak neviedla do Česka iba zo zdvorilosti.

Fico ďalej po rokovaní so svojím českým partnerom Petrom Fialom uviedol, že Česko a Slovensko prešli od rozpadu spoločného štátu obdobiami kríz, vrátane finančnej a pandemickej, a nebol priestor na inventúru vzťahov a nové projekty. Vzájomné vzťahy tak podľa Fica potrebujú dostať konkrétny obsah.

Schôdzka s Fialom bola podľa Fica „veľmi zaujímavá“. „Len s výnimkou dodávok zbraní na Ukrajinu máme prakticky rovnaké postoje,“ vyhlásil. Zopakoval, že podľa neho vojenská pomoc Ukrajine nefunguje, na čo Fiala reagoval slovami, že on je, naopak, presvedčený o jej správnosti.

To, že sa na niečom nezhodnú, však podľa predsedu českej vlády neznamená, že spolu nemôžu spolupracovať na veciach, kde je to potrebné. „My nemáme prehlbovať problémy. My nemáme tie rozdiely, ktoré medzi nami sú, vidieť ako také veľké, aby sme sa nevedeli dohodnúť. Od politikov predsa ľudia chcú, aby rozdiely prekonávali,“ vysvetlil svoj postoj Fiala.

Fico ocenil, že český premiér chce hneď po tom, ako v Poľsku vznikne nová vláda, zvolať stretnutie premiérov krajín Vyšehradskej štvorky. Rovnako vyzdvihol, že Česko chce pokračovať v tradícii spoločného rokovania vlád.

„Musíme dať slovensko-českým vzťahom konkrétny obsah, nemôžeme zostať len pri spomienkovom optimizme alebo rozprávaní o tom, aké to bolo niekedy v minulosti pekné,“ dodal. Fiala oznámil, že najbližšie takého zasadnutie českej a slovenskej vlády sa uskutoční budúci rok na jar v Česku. Fico zas Fialu pozval na návštevu SR.

Spolupráca SR a ČR má podľa Fialu konkrétne obrysy. Za dôležitú a perspektívnu ju považuje najmä v oblasti energetiky. Vyzdvihol, že české firmy sa podieľajú na dokončovaní štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach.

Významnou pre ľudí je podľa neho spolupráca v oblasti dopravy. SR aj ČR majú záujem na tom, aby boli napojené na vysokorýchlostné trate v Európe, povedal Fiala. „Pripravujeme už niektoré úseky tak, aby ich výstavba mohla začať v roku 2026,“ spresnil. V oblasti obrany vyzdvihol spoločné nákupy pásových bojových obrnených vozidiel CV-90.

Premiéri hovorili aj o nelegálnej migrácii. „Je to vec, ktorá je do značnej miery nepríjemná aj z hľadiska našich vzťahov, lebo nás to núti, aby sme obnovovali dočasné kontroly hraníc,“ povedal Fiala.

Zdôraznil, že je nutné, aby ČR a SR spolupracovali, pretože európska migračná a azylová politika podľa jeho slov dostatočne nefunguje. Spoločným záujmom oboch krajín je, aby kontroly na hraniciach nemuseli byť, dodal.

Fico svoju návštevu v Prahe začal v Senáte, kde ho prijal jeho predseda Miloš Vystrčil. Nasledovali stretnutia so šéfkou Poslaneckej snemovne Markétou Pekarovou Adamovou a prezidentom ČR Petrom Pavlom. Stretol sa aj s expremiérom Andrejom Babišom, exprezidentom Milošom Zemanom a predsedom opozičnej strany PRO 2022 Jindřichom Rajchlom.

Predsedu slovenskej vlády v Prahe sprevádzal aj minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ministerka hospodárstva Denisa Saková a minister dopravy Jozef Ráž. Pre Fica ide už o štvrtú úvodnú návštevu v ČR vo do funkcii predsedu slovenskej vlády.