Úvod Z DOMOVA Vek odchodu do dôchodku by sa mal zastropovať, myslí si minister Tomáš

Vek odchodu do dôchodku by sa mal zastropovať, myslí si minister Tomáš

Erik Tomáš. (Foto: archív)

Vek odchodu do dôchodku sa stále zvyšuje na základe automatu, pretože je naviazaný na strednú dĺžku života seniorov. Otázkou je, či sa nájde ústavná väčšina na zavedenie stropu veku odchodu do dôchodku. Vo vysielaní TV JOJ to uviedol Erik Tomáš.

Tomáš pripomenul, že v tomto roku nebolo technicky možné doručiť seniorom 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Všetci poberatelia dôchodkov však dostanú okrem 13. dôchodku v doterajšej výške ešte jeden mimoriadny príspevok, a to vo výške 300 eur.

Oponent Tomáša, šéf KDH a poslanec NR SR Milan Majerský kritizoval, že pomoc by mala byť adresnejšia. KDH podľa neho prišla s vlastným návrhom, ktorý by pomohol najmä najchudobnejším, ale týkal by sa aj rodín v núdzi. Podľa Tomáša má však koalícia aj riešenia pre iné ohrozené skupiny.

V tomto roku by Sociálna poisťovňa nestihla rozdeliť financie medzi jednotlivé kategórie ľudí. Čo sa týka rodičovského dôchodku, Tomáš ho považuje za diskriminačný k ľuďom, ktorí deti nemajú. Riešením preto podľa neho je 13. dôchodok, ktorý dostanú všetci seniori bez ohľadu na počet detí.

„Rodičovský dôchodok je aj motiváciou, prečo by obyvatelia chceli mať deti. Zároveň nemôžeme siahnuť na peniaze tým, ktorí často suplujú štát a pomáhajú ľuďom, ktorí sú na to odkázaní,“ povedal Majerský v súvislosti s nedávnym vyhlásením Tomáša, že rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí.

Po novom by malo byť možné rodičom pomáhať iba poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu. Mimovládne organizácie však podľa Tomáša o financie neprišli a koalícia by pre ne našla riešenie.