Úvod Z DOMOVA Fico v súvislosti s kauzou Miškovič obvinil neziskovky z politickej korupcie

Fico v súvislosti s kauzou Miškovič obvinil neziskovky z politickej korupcie

Robert Fico. (Foto: archív)

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico obvinil neziskové organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Transparency International Slovensko z politickej korupcie. Podľa Fica neziskovky neinformujú o kauze advokáta Michala Miškoviča pre sľúbené zvýšenie dotácií od ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej. Fico o prípade informoval na predchádzajúcej tlačovej konferencii.

Predseda Smeru narážal na Remišovej slová o tom, že jej rezort vyčlení na podporu neziskových organizácií viac ako jeden milión eur. Podľa Fica je to päťnásobok sumy, ktorú neziskovky dostali na podporu svojej činnosti v roku 2019.

Okrem toho má Remišová uľahčiť mimovládkam aj byrokraciu súvisiacu so žiadaním týchto peňazí. „Čudujete sa, že sú Zastavme korupciu a Transparency International ticho? Nech by skúsili povedať, že vidia v správaní sa OĽaNO netransparentnosť, korupciu, vykrádanie štátnych prostriedkov, kto z nich by dostal dnes tie peniaze?“ opýtal sa Fico.

Šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková vidí vo Ficových slovách snahu spochybniť nadáciu, ktorá okrem iného podávala podnet na parlamentný výbor, aby vyšetril jeho kúpanie sa v bazéne v kaštieli s nejasným vlastníckym pozadím.

Okrem toho Petková upozornila na fakt, že Zastavme korupciu sa opakovane kriticky vyjadrovali o objednaných právnych službách napríklad pre Slovenský rozhlas. Petková pripomenula tiež vyjadrenie analytičky nadácie Xénie Makarovej, ktorá na Miškovičove aktivity reagovala na sociálnej sieti.