Úvod Z DOMOVA Fico: Vláda nechala hranice totálne otvorené, hoci sa dajú ustrážiť

Fico: Vláda nechala hranice totálne otvorené, hoci sa dajú ustrážiť

Foto: archív

Hranice medzi Maďarskom a Slovenskom sa dajú ustrážiť. Vláda nechala hranice „totálne otvorené“, nemôže legalizovať pobyt nelegálnych migrantov. Vyhlásil to predseda strany Smer-SSD Robert Fico po tom, ako sa v Národnej rade SR nepodarilo otvoriť mimoriadnu schôdzu k téme nelegálnej migrácie.

Parlament nebol uznášaniaschopný. Fico tvrdí, že v sále bol dostatok poslancov, no neprezentovali sa. Pýta sa, čo bránilo parlamentu prijať uznesenie s výzvou vláde. Zdôraznil, že presadzuje politiku, ktorej zámerom je za každú cenu chrániť vonkajšiu hranicu EÚ.

Zopakoval, že o prichádzajúcich nelegálnych migrantoch Slovensko sa nič nevie, pretože falšujú svoje údaje. Vydávanie potvrdení cudzincom považuje za protizákonný postup. Vláda sa podľa neho nemôže vyhovárať na nedostatočné kapacity, keď dokázala vyčleniť hliadky policajtov a vojakov v čase pandémie.

Šéf Smeru-SD tiež avizoval, že ak sa do programu schôdze o zdravotníctve zaradí aj novela zákona o pobyte cudzincov, chcú na nej rokovať aj o ich návrhu uznesenia. O uznesení z dielne Smeru-SSD mali poslanci rokovať na mimoriadnej schôdzi, ktorú sa nepodarilo otvoriť.

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že situáciu so zdržiavaním sa nelegálnych migrantov na území SR spôsobil Fico a legislatíva, ktorá sa do zákona dostala počas vlády Petra Pellegriniho.

Remišová v stanovisku odmietla uzatvorenie hranice s Maďarskom. Skomplikovalo by to podľa nej situáciu pre Slovákov, ktorí žijú v prihraničných oblastiach. Riešenia musí podľa nej priniesť vláda, od ktorej očakáva „oveľa väčšiu razanciu smerom k Maďarsku, ale aj smerom k Bruselu“.

Poslanec NR SR a exminister vnútra Roman Mikulec vyhlásil, že nijaké riziko zo zvýšeného počtu migrantov nehrozí. Treba podľa neho apelovať na Maďarsko na dodržiavanie readmisnej dohody a žiadať riešenia od Európskej komisie.

Líder mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini žiada vládu, aby zrušila mimoriadnu situáciu, ktorá bola vyhlásená v súvislosti s pandémiou. Treba podľa neho začať s vyhosťovaním nelegálnych migrantov do krajín, odkiaľ prišli, a zaisťovať ich.

Situáciu podľa neho nezvládol policajný prezident Štefan Hamran a mal by byť preto odvolaný. Vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovú aj premiéra Ľudovíta Ódora, aby neostali len pri navrhovaných opatreniach, aby pokračovali v ochrane územia, občanov a ich majetku.

Líder opozičného hnutia Republika a europoslanec Milan Uhrík považuje aktuálnu situáciu za obrovský problém, ktorému SR čelí pre nečinnosť Európskej únie a vlády. „To je problém, ktorý vygenerovali neschopní politici na čele EÚ a SR,“ poznamenal.

Vyzval vládu, aby pristúpila k riadnej ochrane našich hraníc a vyslala nelegálnym migrantom jasný signál, že tu nie sú vítaní. Namiesto toho však kabinet podľa Uhríka predstavil „kvázi riešenia“.