Úvod Zaujímavé Pri prechladnutí antibiotiká nepomôžu

Pri prechladnutí antibiotiká nepomôžu

Foto: archív

Chladnejšie obdobie so sebou okrem častého vetra a dažďa prináša aj rôzne virózy a ochorenia. Azda najčastejšie nás pri zmene počasia ohrozuje prechladnutie. Zvyčajne sa spočiatku objaví nádcha a bolesť v hrdle, neskôr sa pridruží kýchanie, občas aj zvýšená teplota a kašeľ.

Horúčka však sprevádza prechladnutie len zriedkavo. Oveľa častejšie sú bolesti hlavy a pocity únavy až vyčerpania. Na prechladnutie však nejestvuje všeobecne účinný liek. Niektoré jeho príznaky však možno aspoň čiastočne zmierniť. Najlepšie je zostať v posteli hneď pri prvých symptómoch a prechladnutie poctivo odležať.

Ak sa snažíme vyliečiť „za pochodu“, nielenže tým zhoršíme svoj stav, ale zároveň môžeme nakaziť kolegov v práci. Pri jedinom kýchnutí sa totiž dostane do ovzdušia v priemere 40-tisíc kvapôčok hlienu, ktoré môžu doletieť do vzdialenosti až 40 metrov.

Pri prechladnutí sa teplo obliekajte, ale nie priveľmi, ani sa nadmieru neprikrývajte. Priveľké teplo totiž predstavuje pre záťaž pre srdce. Preto neprehrievajte miestnosť, v ktorej sa nachádzate, ani si nesadajte k zdroju tepla, napríklad radiátoru alebo otvorenému ohňu.

Veľa pite, najmä ovocné šťavy a teplé čaje. Nahradíte tak tekutiny strácané potením. Pri bolestiach hlavy možno siahnuť po vhodných liekoch. Vyhýbajte sa však antibiotikám – tie vám nepomôžu, pretože za prechladnutím sú vírusy, nie baktérie.

Vynikajúco zaberajú overené „babské recepty“. Priam zázračné účinky má ďumbier, med alebo cesnak. Slepačí vývar posilňuje imunitu a pôsobí protizápalovo. Ak sa vám ťažko dýcha, skúste preplachovať nos slanou vodou. Uľaví sa vám aj po kúpeli v teplej vode s niekoľkými kvapkami eukalyptového oleja.

Nezabúdajte pravidelne vetrať miestnosť, v ktorej sa nachádzate. Nepodceňujte ani pravidelné umývanie rúk – vírusy môžu na nich prežiť až tri hodiny. Liečte sa tak dlho, kým nezmizne aj posledný symptóm. Uzdravenie trvá bežne týždeň až desať dní. Ak sa však váš zdravotný stav ani po tomto čase nezlepší, vyhľadajte lekára.