Úvod ZO ZAHRANIČIA Fico: Výročná správa eurokomisie o právnom štáte v SR je politický paškvil

Fico: Výročná správa eurokomisie o právnom štáte v SR je politický paškvil

Robert Fico. (Foto: Michaela Kolimárová)

Výročná správa Európskej komisie (EK) o právnom štáte sa používa ako politický nástroj. Smer-SSD bude proti nej oficiálne protestovať otvoreným listom komisii. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na mediálnom brífingu.

„Úlohou tejto politickej správy, keďže ide o čisto politickú správu, je chrániť chrbát na Slovensku všetkým tým, ktorí sa zúčastňujú na hrubom zneužívaní trestného práva, na manipuláciách trestných konaní, na využívaní udavačov v boji proti slovenskej opozícii,“ uviedol Fico.

Tvrdí, že v správa nereflektuje skutočný stav a sú v nej viaceré pochybenia. „Tu sa od roku 2020 robí hon na slovenskú opozíciu. Zatvárajú sa ľudia, vymýšľajú sa veci, ľudia zomierajú vo výkone väzby a v tejto správe nie je absolútne nič,“ povedal Fico.

Útoky na generálneho prokurátora sú podľa neho neakceptovateľné. „Ja to politický paškvil, nie právny dokument,“ doplnil. Poukázal na to, že ak je potrebné pokarhať vládu niektorého z členských štátov, tak sa urobí správa o právnom štáte, kde sa účelovo ponachádzajú rôzne veci. „Aby mali médiá a oponenti vlády dostatok priestoru na kritizovanie vlády,“ doplnil Fico.

Európska Komisia je podľa neho zodpovedná za prepad dôveryhodnosti Európskej únie, ako významnej inštitúcie u slovenskej verejnosti. „Svojimi bezcitnými politickými krokmi zasahuje do vnútorných záležitostí jednotlivých krajín,“ podotkol.

EK zverejnila štvrtú výročnú správu o právnom štáte, mapujúcu stav v tejto oblasti v každej členskej krajine EÚ. Pre Slovensko vydala sedem odporúčaní. Až na posledné nadväzujú na jej vlaňajšie odporúčania, ktoré SR realizovala buď len čiastočne, alebo vôbec. Okrem iného sa v nej odporúča obmedziť právomoci generálneho prokurátora rušiť rozhodnutia podriadených prokurátorov.