Polícia začala v súvislosti s májovým zjazdom Komunistickej strany Slovenska (KSS) v Banskej Bystrici trestné stíhanie vo veci prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Trestné oznámenie podal predseda občianskeho združenie Post Bellum a partner prezidentky SR Zuzany Čaputovej Juraj Rizman.
„V súčasnosti vyšetrovateľ vykonáva potrebné procesné úkony smerujúce k náležitému objasneniu veci. Pretože je však prípravné konanie zo zákona neverejné, nie je možné v súčasnom štádiu vyšetrovania poskytnúť bližšie informácie,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
Rizmana, ktorého občianske združenie sa venuje témam pamäti národa, pobúrilo, že na zjazde KSS v Banskej Bystrici boli na pódiu vystavené nielen tradičné komunistické symboly, ale aj “portréty zločincov, ktorí majú na svedomí tisíce životov, napríklad Josifa Stalina”.
“V krajine, ktorá sa pred vyše tridsiatimi rokmi zbavila totality, kde platí zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému a je zakázaná propagácia skupín, ktoré potláčajú ľudské práva a slobody”, to považujem za neakceptovateľné,” vyhlásil Rizman.
“KSS už viac ako tri desaťročia čelí rôznym antikomunistickým atakom, ku ktorým sa aktuálne formou podania trestného oznámenia na KSS pridali rôzne neoliberálne indivíduá na čele s partnerom prezidentky Čaputovej Rizmanom,” reagoval pre portál napalete.sk predseda KSS Jozef Hrdlička.
Podľa šéfa slovenských komunistov ide o snahu účelovo dehonestovať a diskriminovať ich stranu pred parlamentnými voľbami prostredníctvom “nezmyselného a primitívneho antikomunizmu”. Ako doplnil, vníma to ako “dôkaz narastajúcich neoliberálno-fašistických, rusofóbnych a primitívnych antikomunistických tendenciíi v slovenskej spoločnosti”.
Pripomenul tiež, že symboliku hviezdy, kosáka a kladiva bežne používajú komunistické strany na celom svete vrátane tých, ktoré majú zastúpenie v Európskom parlamente či rôznym spôsobom participovali na vládnutí v jednotlivých krajinách.
“Je to symbolika boja za práva pracujúcich v minulosti aj dnes, je to symbolika porážky fašizmu a oslobodenia. KSS sa k týmto hodnotám od samého začiatku hlási. Socializmus je aj dnes forma spoločenského zriadenia v niektorých významných krajinách ako sú Čína a Vietnam, s ktorými má aj SR podpísané mnohé medzištátnej zmluvy a dohody, “ pokračoval Hrdlička.
Dodal, že osobnosti komunistického hnutia v 20. storočí považuje KSS za súčasť našej histórie, proti ktorým uplatňuje kritický, ale objektívny prístup. K osobe Josifa Stalina poznamenal, že išlo predovšetkým o predstaviteľa štátu, ktorý mal rozhodujúcu zásluhu na porážke fašizmu, oslobodenia Slovenska i skončenia 2. svetovej vojny.
“KSS je stranou, ktorej strategickým cieľom je prekonanie kapitalistického politického systému a jeho nahradenie sociálne spravodlivou spoločnosťou – socializmom, pričom je za dosiahnutie tohto cieľa demokratickou cestou. Priamo vo svojom programe odmietame pravicový či ľavicový extrémizmus, ako aj rôzne formy potláčanie ľudskych práv ,” zdôraznil Jozef Hrdlička.