Úvod Z DOMOVA Fico zo Slavína odkázal rezortu zahraničných vecí: Choďte do čerta aj s...

Fico zo Slavína odkázal rezortu zahraničných vecí: Choďte do čerta aj s vašimi príkazmi!

Reprofoto: archív

Stovky ľudí sa za prítomnosti zástupcov opozičných politických strán zúčastnili osláv 78. výročia konca 2. svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom na bratislavskom pamätníku na Slavíne, kde sú pochovaní vojaci Červenej armády. Predseda strany Smer-SD Robert Fico vo svojom prejave prítomných vyzval, aby vzdali hold všetkým mužom a ženám, ktorí padli v boji proti fašizmu.

Odkaz výročia je podľa Fica znovu aktuálny. “Cintoríny po celom Slovensku, kde sú pochované tisíce vojakov našich osloboditeľov z Červenej armády, nám budú navždy pripomínať, že s vojnou vždy prichádza len nešťastie a s mierom prosperita,“ povedal Fico.

Šéf Smeru tiež kritizoval odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré v internom liste zaslanom prednostom okresných úradov odporučilo, aby si 8. mája pripomenuli víťazstvo nad fašizmom bez príhovorov “formou tichého kladenia vencov”, bez hrania štátnej hymny SR.

V dokumente sa tiež uvádzalo, že spomienky majú byť “rozhodne bez účasti veľvyslanectva Ruskej federácie”, čo sa navrhuje kompenzovať “účasťou Čestnej stráže Ozbrojených síl SR”. “Takto si dôstojne pripomenieme sviatok, ale zároveň sa neposkytne platforma pre podporovateľov Ruskej federácie,” napísal rezort diplomacie.

Fico spomenuté pokyny ministerstva označil za obrovskú neúctu k obetiam boja proti fašizmu. “Choďte do čerta aj s vašimi príkazmi,” odkázal za aplauzu prítomných autorom kontroverzného dokumentu.

Z prejavu Roberta Fica na bratislavskom Slavíne: