Úvod Z DOMOVA Fico zverejnil šokujúce fakty o sadistických praktikách na Úrade špeciálnej prokuratúry

Fico zverejnil šokujúce fakty o sadistických praktikách na Úrade špeciálnej prokuratúry

Foto: archív

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico podáva trestné oznámenie na prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Ondreja Repu a Michala Šúreka za spáchanie viacerých trestných činov.

Zastupujúceho špeciálneho prokurátora žiada, aby im okamžite pozastavil činnosť. Dôvodom je ich vyhrážanie sa pracovníkovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorý ich nátlaku neustúpil a preto bol následne zadržaný.

„Dnes ma v národnej rade zastavil jeden novinár a dal mi do ruky dokument so slovami: Mne to v redakcii nikdy nezverejnia, urobte s tým niečo, lebo toto je už ‘too much’,“ povedal Fico na tlačovej konferencii.

Ako upresnil, ide o podanie prokurátorky Krajskej prokuratúry v Bratislave Kataríny Kučerkovej zastupujúcemu generálnemu prokurátorovi na podanie návrhu na disciplinárne konanie proti spomenutým dvom prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR.

Ondrej Repa. (Foto: archív)

Prokurátori špeciálnej prokuratúry podľa Kučerkovej vyvíjali hrubý nátlak na jej manžela Mariána Kučerku, vyšetrovateľa NAKA. Zároveň od neho chceli, aby cez manželku niečo zistil k osobe krajskej prokurátorky v Bratislave a k nezákonnej činnosti niektorých prokurátorov.

Najskôr naňho tlačili, vyhrážali sa a žiadali ho, aby sa priznal k spáchaniu trestného činu v kauze Očistec a spolupracoval. V prípade, že tak neurobí, spravia jemu a jeho manželke “veľkú hanbu”. Mali sa vyjadriť, že hodia Kučerku na zem a na ich pozemku pristane vrtuľník.

Ďalej sa Repa Kučerku opýtal,  či chce vo väzbe “srať krv ako Lajo” (obvinený bývalý Šéf kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó) a vyzval ho, aby si okamžite podal žiadosť o odchod do civilu s tým, že “Lajo sa už potom oňho postará”.

Michal Šúrek. (Foto: archív)

Keďže podľa Fica Kučerka na toto vydieranie nepristúpil, bol zadržaný. “Čiže nielenže sa má priznať, nielenže sa mu vyhrážali, ale od neho ešte aj chceli, aby dal kompromitujúce informácie o krajskej prokurátorke a k protizákonnej činnosti prokurátorov Okresnej prokuratúry Bratislava I a II,“ upresnil šéf Smeru-SD.

Myslí si, že Kučerkovej život je momentálne v ohrození a mala by dostať ochranu. Od novozvoleného generálneho prokurátora Maroša Žilinku očakáva, že preverí zákonnosť policajných zásahov v posledných mesiacoch. „Ak ich urobí poriadne, 85 percent ľudí musí byť okamžite prepustených z väzby,“ dodal Fico.

Pripomenul, že mnohé zatýkania sa dejú na základe výpovedí tzv. kajúcnikov. Kajúcnici sú podozriví z páchania závažnej trestnej činnosti, priznajú sa a za podmienky, že niekoho udajú, znížia sa im tresty, prípadne sú prepustení.

Opýtal sa tiež, koľko ľudí je nezákonne vo väzbe po akciách, a naznačuje politickú objednávku. Fico je presbedčený, že vláda Igora Matoviča svoju neschopnosť prekrýva kriminalizáciou opozície.

Robert Fico na tlačovej konferencii o šokujúcich praktikách na Úrade špeciálnej prokuratúry: