Úvod ZO ZAHRANIČIA Francúzsko začína stavať nové jadrové reaktory

Francúzsko začína stavať nové jadrové reaktory

Foto: archív

Francúzsko znovu začína stavať jadrové reaktory, aby si tak zabezpečilo energetickú nezávislosť a udržalo ceny elektriny pod kontrolou. Oznámil to prezident Emmanuel Macron. Vyhlásenie prichádza v čase, keď európske krajiny čelia prudkému zdražovaniu elektriny a plynu.

„Aby sme zabezpečili energetickú nezávislosť Francúzska, stabilné dodávky elektriny a dosiahli uhlíkovú neutralitu v roku 2050, po prvý raz po desaťročiach postavíme v našej krajine jadrové reaktory a budeme pokračovať v rozvoji obnoviteľnej energie,“ povedal francúzsky prezident v televíznom prejave.

Dodal, že tento postup je nevyhnutný na udržanie cien energie na „rozumnej úrovni“. Postoj francúzskej vlády zmenila súčasná energetická kríza. Predtým Macron sľuboval, že do roku 2035 zníži podiel jadra na pokrytí spotreby elektriny vo Francúzsku zo 75 na 50 percent.

Paríž sa uberá odlišnou cestou ako Nemecko, ktoré sa po havárii japonskej elektárne Fukušima v roku 2011 rozhodlo pre úplný odchod od jadrovej energie. Agentúra Reuters priniesla zatiaľ nepotvrdenú informáciu, že Francúzsko by malo postaviť až šesť nových reaktorov.

Návrat k jadru vyvolala energetická kríza, ktorá postupne predražuje všetko, od vykurovania domov až po potraviny. V Európskej únii dokonca vzniká spojenectvo členských štátov v jadrovej energetike.

V spoločnom vyhlásení sa okrem iného píše, že Európa „potrebuje jadrovú energiu. Predstavuje zásadný a spoľahlivý zdroj na zabezpečenie nízkouhlíkovej budúcnosti“. K zámeru sa okrem Francúzska pripojilo aj Bulharsko, Česko, Fínsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.