Úvod ZO ZAHRANIČIA Gazprom znepokojil Nemcov oznámením o zásahu vyššej moci. Obávajú sa, že Rusko...

Gazprom znepokojil Nemcov oznámením o zásahu vyššej moci. Obávajú sa, že Rusko úplne zastaví plyn

Foto: archív

Spoločnosť Uniper, najväčší dovozca ruského plynu do Nemecka, dostala od ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom oznámenie o zásahu vyššej moci. Gazprom v ňom avizuje, že nebude niesť zodpovednosť za neplnenie záväzkov voči Uniperu. Nemci reagovali, že hoci bol list z Gazpromu zaslaný 14. júla, účinnosť má už od 14. júna, a preto ho z dôvodu retroaktivity neuznáva.

“Domnievame sa, že je to neopodstatnené. Tvrdenie o zásahu vyššou mocou sme preto oficiálne odmietli,” uviedol nemecký podnik. Gazprom v júnovom oznámení uviedol, že nemôže plniť svoje záväzky z dôvodu mimoriadnych okolností, nad ktorými nemá kontrolu.

Dátum vyhlásenia vyššej moci sa časovo približne prekrýva so začiatkom obmedzovania kapacity plynovodu Nord Stream 1 (Severný prúd 1) na súčasných zhruba 40 percent pôvodného stavu. Gazprom v polovici júna kapacitu plynovodu znížil pre ohlásený oneskorený návrat ruskej turbíny zo servisu, ktorý v Kanade vykonávala nemecká spoločnosť Siemens Energy.

Nord Stream 1 je hlavnou trasou pre dodávky ruského zemného plynu do EÚ, teraz však prechádza pravidelnou údržbou. Trvať by mala do 21. júla a najmä Nemecko vyjadrilo znepokojenie, či po údržbe začne plyn týmto potrubím opätovne prúdiť. List Gazpromu adresovaný Uniperu môže ruskú firmu chrániť pred kompenzáciami za nedodanie suroviny v termíne stanovenom zmluvou.