Úvod Z DOMOVA Nesmieme byť unavení z pomoci Ukrajine, myslí si štátna tajomníčka rezortu diplomacie

Nesmieme byť unavení z pomoci Ukrajine, myslí si štátna tajomníčka rezortu diplomacie

Foto: archív

Európski diplomati sa v Bruseli zhodli na okruhoch ďalšej pomoci Ukrajine. Ide o vojenskú pomoc v hodnote 500 miliónov eur, potravinovú pomoc, asistenciu pri stíhaní vinníkov zodpovedných za vojnové zločiny a povojnovú obnovu Ukrajiny. Pre médiá to uviedla štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brocková.

Účastníci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci sa zhodli na tom, že “ruská agresia má ďalekosiahle globálne dopady na potravinovú a energetickú bezpečnosť”. Na zasadnutí odznelo, že v 53 krajinách sveta žije 193 miliónov ľudí v potravinovej neistote, čo je o 40 miliónov viac ako vlani.

“Je preto namieste diskusia o tom, ako pomôcť Ukrajine, a najsilnejšie posolstvo je, že nesmieme byť unavení z poskytovania pomoci Ukrajine,“ vyhlásila Brocková. K piatemu balíku pomoci za pol miliardy eur poznamenala, že už počas prvých tranží poskytla únia dve miliardy eur na vojenské vybavenie pre Kyjev. Celkovo EÚ schválila 2,5 miliardy eur vojnovej pomoci pre Kyjev.

Do tejto oblasti spadá aj riešenie potravinovej bezpečnosti. Brocková upozornila, že cez Slovensko sa v súčasnosti za týždeň prepraví viac ukrajinského obilia ako v minulosti za mesiac. Ďalšia pomoc sa podľa nej týka vyvodzovania dôsledkov za vojnové zločiny na Ukrajine. V nej sa angažuje aj SR, ktoré vyslalo 12 expertov, ktorí “majú pomáhať pri vyšetrovaní vojnových zločinov”.

Do tretej roviny pomoci patrí plánovaná povojnová obnova Ukrajiny. Brocková uviedla, že Rada ministrov nadviazala na konferenciu z Lugana, kde boli schválené princípy pomoci po vojne. „Hovoríme o tom, čo bude po skončení konfliktu a ako môžeme pomáhať v reformnom procese Ukrajiny, ktorý základom pre jej napredovanie v prístupovom procese do EÚ,“ spresnila Brocková.