Úvod ZO ZAHRANIČIA Generál Zalužnyj odporúča stiahnutie sa ukrajinskej armády z Bachmutu, Zelenskyj to odmieta

Generál Zalužnyj odporúča stiahnutie sa ukrajinskej armády z Bachmutu, Zelenskyj to odmieta

Foto: archív

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hlavný veliteľ ozbrojených síl generál Valerij Zalužnyj majú rozdielne názory na to, či by sa ukrajinská armáda mala stiahnuť z mesta Bachmut, o ktoré už mesiace zvádza ťažké boje s ruskými silami. Napísal to nemecký denník Bild.

Toto mesto v Doneckej oblasti Zelenskyj počas návštevy vlani v decembri vyhlásil za „pevnosť“. Napriek silnému odporu ukrajinskej armády hrozí Bachmutu obkľúčenie. Zalužnyj podľa Bildu už pred niekoľkými týždňami odporučil vláde, aby zvážila stiahnutie jednotiek z Bachmutu. V prípade Zelenského a Zalužného však nejde len o vojenské témy, píše ďalej Bild.

Generál sa medzi Ukrajincami teší čoraz väčšej obľube a niektorí ho už považujú za ďalšieho prezidentského kandidáta. Ľudia v okolí Zelenského by v ňom preto mohli vidieť možného súpera. Väčšina expertov a príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl, ktorých oslovil Bild, zdieľa Zalužného pohľad na bitku o Bachmut.

„Na začiatku bol Bachmut pre Rusov pascou, teraz sa stal pascou pre nás. Zabíjame ich v pomere 1:7 — to je z vojenského hľadiska jediný dôvod, prečo Bachmut držať. Avšak jednotky mali byť odtiaľ stiahnuté pred tromi týždňami, keď Rusi obsadili obec Krasna Hora,“ povedal Bildu ukrajinský vojenský poradca.

Ukrajinská armáda vedie na Donbase „bolestivé a ťažké“ boje, ktorých ohniskom je momentálne mesto Bachmut. Vo svojom pravidelnom večernom príhovore to povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Chcel by som vzdať osobitný hold odvahe, sile a odolnosti vojakov bojujúcich v Donbase,“ povedal Zelenskyj. „Je to jedna z najťažších bitiek. Bolestivá a ťažká,“ dodal.