Úvod ZO ZAHRANIČIA Generálna prokuratúra RF: Greenpeace je v Rusku nežiaduca

Generálna prokuratúra RF: Greenpeace je v Rusku nežiaduca

Foto: archív

Generálna prokuratúra Ruskej federácie vyhlásila činnosť mimovládnej neziskovej organizácie Greenpeace International za nežiaducu na území Ruska. V správe pre médiá generálnej prokuratúry sa uvádza, že aktivity organizácie Greenpeace ohrozujú základy ústavného poriadku a bezpečnosti Ruskej federácie.

Činnosť Greenpeace podľa generálnej prokuratúry sprevádza aktívne propagovanie politických postojov a pokusy o zasahovanie do vnútorných záležitostí štátu, zamerané na podkopanie základov ruskej ekonomiky.

Generálna prokuratúra tvrdí, že od začiatku špeciálnej vojenskej operácie na UKrajine so zámerom demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu šíria aktivisti organizácie Greenpeace protiruskú propagandu, vyzývajú na ďalšiu ekonomickú izoláciu Ruska a sprísnenie sankcií uvalených na Rusko krajinami Západu.

Ruská generálna prokuratúra viní Greenpeace aj z financovania tzv. zahraničných agentov a z toho, že požadovala zmeny v legislatíve krajiny na úkor záujmov ruskej spoločnosti. Podľa prokuratúry Greenpeace vedie aj kampane, ktoré zasahujú do realizácie infraštruktúrnych a energetických projektov prospešných pre Rusko.