Grécko chce brániť svoje pozemné hranice s Tureckom pred prípadným hromadným príchodom migrantov aj pomocou akustických zbraní. Dve akustické delá, ktoré dokážu vydávať zvuky s hlasitosťou až 162 decibelov, sú už nainštalované v blízkosti hraničnej rieky Evros.
Ďalekonosné akustické zariadenie LRAD (Long Range Audio Device) používajú armády v niektorých krajinách ako zbraň, keďže hlasný zvuk spôsobuje bolesť. Ide zároveň o nástroj, ktorý možno nasadiť proti demonštrantom, pretože dokáže rozohnať dav.
Grécko toto zariadenie kúpilo po tom, ako vo februári 2020 na jeho územie prenikli z Turecka desaťtisíce migrantov. Ankara vtedy oznámila, že migrantom nebude brániť v prechode hraníc, čo vyvolalo mohutný prúd utečencov mieriacich do Európy.
Grécka polícia akustické delá zatiaľ nepoužila, keďže nezaznamenala ďalší pokus o masový prienik na územie krajiny. Zariadenie LRAD sa dá využívať aj ako ďalekonosný reproduktor, ktorým možno vyslať zvukové hlásenie na veľkú vzdialenosť.
Akustické delá môžu vydávať ohlušujúci zvuk, ktorý dokáže paralyzovať všetkých v jeho dosluchu. Podľa televíznej stanice Skai sú pri hraniciach inštalované delá s maximálnou hlasitosťou 162 decibelov. Na porovnanie, štart prúdového lietadla má hlasitosť asi 130 decibelov.
Európskej únii sa inštalácia zariadení LRAD nepozdáva. Využívanie tejto technológie je podľa Bruselu v rozpore s právnymi predpismi EÚ: „Opatrenia musia byť primerané a rešpektovať základné práva vrátane azylových práv a zákazu vyhostenia.“
Použitie LRAD na gréckych hraniciach označila EÚ za „nebezpečné, experimentálne a diskriminačné“. Mohlo by to vraj odradiť žiadateľov o azyl od prekračovania hraníc a z EÚ by sa stala „digitálna pevnosť“, ktorá nehumánne udržiava ľudí v strachu.