Úvod ZO ZAHRANIČIA Greta Thunbergová obnovila školské klimatické štrajky

Greta Thunbergová obnovila školské klimatické štrajky

Foto: TASR

Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová obnovila školské štrajky. V rámci globálneho hnutia upozorňujúceho na zmenu podnebia Fridays for Future sa Thunbergová stretla s desiatkou ďalších demonštrantov pred parlamentom v Štokholme.

„Štrajkový týždeň číslo 110“ komentovala 17-ročná tínedžerka na sociálnej sieti nasledovne: „Dnes je náš globálny deň opatrení v oblasti zmeny podnebia a štrajkujeme na viac ako 3100 miestach. Vo Švédsku nie je pre ochorenie COVID-19 povolené zhromažďovanie sa viac ako 50 ľudí, takže sa prispôsobujeme,“ uviedla ďalej.

Thunbergová mala na tvári rúško s logom klimatického hnutia a so sebou si priniesla aj svoj známy protestný transparent so sloganom Skolstrejk för klimatet (Štrajk pre klímu).

V auguste 2018 začala mladá aktivistka s piatkovými školskými štrajkami na protest proti klimatickým zmenám. Za masívnej podpory mimovládnych organizácií a siete mainstreamových médií uviedla do pohybu globálne klimatické hnutie.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie bývali protestné piatky pod Thunbergovej záštitou väčšinou online. Teraz, aj napriek opätovnému nárastu prípadov ochorenia COVID-19, aktivisti znovu vyšli do ulíc.