Úvod ZO ZAHRANIČIA Guaidó podporil rokovania v USA a Bruseli o zrušení sankcií proti Venezuele

Guaidó podporil rokovania v USA a Bruseli o zrušení sankcií proti Venezuele

Juan Guaidó. (Foto: archív)

Skupina venezuelských opozičných politikov navštívi Washington a Brusel, kde chcú so svojimi spojencami rokovať o možnom zrušení sankcií voči súčasnej vláde prezidenta Nicolása Madura. Oznámil to líder venezuelskej opozície Juan Guaidó.

Guaidó pred reportérmi povedal, že delegáciu do Európy a USA povedie Gerardo Blyde, ktorý venezuelskú opozíciu zastupoval aj počas rozhovorov s Madurovou vládou v roku 2019. Vo Washingtone by opozícia mala rokovať 21. – 25. júna, píše Reuters.

Zároveň informoval, že delegáciu budú tvoriť osoby, ktoré posledné týždne rokujú s nórskymi predstaviteľmi v snahe obnoviť dialóg medzi venezuelskou opozíciou a Madurovou vládou, ktorú medzinárodné spoločenstvo viní z volebných podvodov.

Nórsko prijalo úlohu sprostredkovateľa už v rokovaniach, ktoré sa medzi venezuelskou vládou a opozíciou konali v roku 2019. Tie však boli po sprísnení amerických sankcií pozastavené.

Guaidó v máji vyhlásil, že by podporil postupné uvoľňovanie sankcií uvalených na súčasnú venezuelskú vládu za podmienky, že Maduro bude súhlasiť s vyhlásením „slobodných a spravodlivých prezidentských, parlamentných, regionálnych a komunálnych volieb“.

Maduro len nedávno uviedol, že je ochotný stretnúť sa s venezuelskou opozíciou, ak na stretnutí budú prítomní predstavitelia Nórska a EÚ. Bývalý predseda parlamentu Guaidó sa vyhlásil za úradujúceho prezidenta v januári 2019. Za legitímneho lídra Venezuely ho uznalo viac než 50 krajín vrátane Spojených štátov a väčšiny krajín Južnej Ameriky.