Úvod ZO ZAHRANIČIA Herbert Kickl sa stal novým šéfom rakúskej vlasteneckej strany FPÖ

Herbert Kickl sa stal novým šéfom rakúskej vlasteneckej strany FPÖ

Herbert Kickl. (Foto: archív)

Herbert Kickl sa stal novým šéfom vlasteneckej a protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ). Na mimoriadnom sneme, kde si strana volila nové vedenie, získal 88,2 percenta hlasov. Bývalý minister vnútra z rokov 2017 – 2019 Kickl nahradí Norberta Hofera, ktorý nedávno oznámil rezignáciu.

Nový šéf je známy ostrou rétorikou a už dlho ho vnímajú ako jedného z ľudí zodpovedných za formovanie ideológie strany. Nedávno sa dostal do hlavných správ médií, keď nesúhlasil s opatreniami navrhnutými na zastavenie šírenia pandémie koronavírusu.

Kickl nastúpi po Hoferovi, ktorý sa pokúšal vytvárať umiernenejší obraz strany, aby prilákal nestálych voličov. Hofer sa však nedávno, v čase opakovaných sporov s Kicklom, vzdal líderského postu v strane.

Nový šéf na sneme ubezpečil straníckych kolegov, že teraz „hrá strana o víťazstvo“, a vyzval členov, aby nepodceňovali pohnútky bežných voličov. „Jednoduchí ľudia sú jednoduchí, ale nie hlúpi,“ dodal.

Hofer na sneme povedal, že Kickl má jeho podporu. V nedávnych prieskumoch verejnej mienky získala FPÖ približne 16 percent hlasov. Prvým volebným testom pod vedením Kickla budú v septembri voľby v spolkovej krajine Horné Rakúsko.

Nástup Kickla nie je bez sporov. Niekoľko členov zo strany odišlo zo sály, keď sa blížila jeho nominácia. Kickl je známy pravidelnými vyhláseniami proti imigrantom a islamu, čo podľa pozorovateľov neprinesie strane nových voličov.

FPÖ a súčasná vládna Rakúska ľudová strana (ÖVP) boli spolu v rokoch 2017 – 2019 v koalícii, ktorá sa rozpadla po škandále s videonahrávkou zachytávajúcou bývalého šéfa FPÖ Heinza-Christiana Stracheho, ako ponúka podnikateľské kontrakty výmenou za politickú podporu.